Operační systém Windows 10 je k dispozici, Microsoft spouští nabídku

Technologická společnost Microsoft dnes zahajuje nabídku nového operačního systému Windows 10, který je poprvé k dispozici pro osobní počítače, tablety i telefony. Microsoft oproti minulým letům nabídl svým uživatelům používajícím starší Windows 7 a 8, s verzí Home nebo Pro, stáhnutí operačního systému Windows 10 na jeden rok zdarma.

Microsoft proto počítá, že by si nový program mohly v příštích měsících stáhnout zdarma desítky až stovky milionů lidí po celém světě. Software má být k dispozici v celkem 190 zemích, včetně České republiky. Už minulý měsíc firma uživatelům nabídla možnost rezervovat si upgrade na jejích internetových stránkách.

Systém Windows 10 se má podle Microsoftu stát jednotnou platformou pro různé typy přístrojů, včetně osobních počítačů, počítačových tabletů, chytrých telefonů a herních konzolí Xbox. Firma doufá, že nový systém podpoří její aktivity i v oblasti chytrých telefonů, kde zatím zaostává za konkurencí. Podle výzkumné společnosti IDC dosahoval loni podíl přístrojů využívajících systém Windows Phone pouze 2,7 procenta celého trhu s chytrými telefonu. Nové Windows mají také některé nové prvky, modernější prohlížeč Edge či digitální hlasovou asistentku Cortanu.

Podle Microsoftu budou nové Windows 10 připadat povědomé zejména uživatelům Windows 7, šest let starého systému, který je stále nainstalovaný na většině osobních počítačů. Microsoft chce podle AP novým systémem hlavně vymazat vzpomínky na svůj operační systém Windows 8 z roku 2012, kterým si znepřátelil mnoho uživatelů kvůli těžkopádnému designu. Microsoft rovněž přeskočil název Windows 9. Podle svých slov tím chce dát najevo, že nový systém představuje proti stávající verzi velký krok vpřed.

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella si přeje, aby do tří let měla nové Windows 10 jedna miliarda přístrojů po celém světě. Podle odhadů firmy v současnosti používá některou z verzí Windows až 1,5 miliardy lidí po celém světě.

Zatím není jasné, jak rozhodnutí Microsoftu o poskytnutí nového operačního systému zdarma ovlivní prodej počítačů, který v posledních letech klesá. Nový operační systém obvykle pomáhá prodeji počítačů, protože si uživatelé, místo aby platili za nový operační systém, raději koupí rovnou nový počítač s novým operačním systémem. Když však bude nový systém zdarma, nebudou podle analytiků zřejmě s koupí nového počítače spěchat.

O Windows 10 jsme více psali ZDE.

 

Zdroj: ČTK

 

Operační systém Windows 10 je k dispozici, Microsoft spouští nabídku Foto: Anton Watman / shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.