OPEC zvýšil odhad celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok

Celosvětová poptávka po ropě bude v letošním roce vyšší, než se předpokládalo. Důvodem je hospodářské oživení ve Spojených státech a v Evropě, uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel proto zvýšil odhad růstu poptávky po ropě o zhruba 40.000 barelů denně na 1,09 milionu barelů denně.

Podobný krok již v úterý učinil Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky. Ve čtvrtek vydá svou pravidelnou měsíční zprávu o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

OPEC uvedl, že předběžné údaje ze začátku letošního roku signalizují silnou poptávku ve Spojených státech, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Kartel podle agentury Reuters také předpokládá, že pokles evropské poptávky letos díky hospodářskému oživení zpomalí.

Odhad dodávek ropy ze svých členských zemí ponechal OPEC téměř beze změny. Vyšší poptávku po ropě podle kartelu uspokojí dodávky z jiných zemí, včetně Spojených států, kde nyní zažívá rozmach těžba z břidlicových hornin.

Zdroj: ČTK

OPEC zvýšil odhad celosvětové poptávky po ropě pro letošní rok Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.