OPEC zvýší těžbu ropy o milion barelů, dočkáme si snížení cen PHM?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se domluvili na zvýšení těžby ropy asi o jeden milion barelů denně. Mělo by k tomu dojít v červenci. V pátek o tom informovala agentura Reuters, jež se odvolává na zdroje obeznámené s jednáním ministrů v sídle kartelu ve Vídni. Celkový objem těžby zatím není znám. Svůj odmítavý postoj ke zvýšení těžby poněkud zmírnil Írán.

Zvýšení těžby je nominální, skutečný nárůst bude nižší. Některé státy, které dosud kvůli různým potížím těžily méně, budou těžbu o nový limit z uvedených důvodů zvyšovat jen obtížně, zatímco ostatním producentům nebude umožněno, aby výpadek nahradili.

Saúdské Arábii se zjevně podařilo přesvědčit své spojence o nutnosti zvýšit těžbu. Podobně se k situaci staví Rusko, které je největším producentem ropy na světě a signatářem dohody členských i nečlenských zemí OPEC o omezování těžby o 1,8 milionu barelů denně. Tato dohoda platí od začátku loňského roku.

Zvýšení těžby zhruba o jeden milion barelů denně, což představuje asi jedno procento globální nabídky, se podle Rijádu a Moskvy blíží kompromisu. Rusko dříve prosazovalo zvýšení těžby o 1,5 milionu barelů denně.

Ceny ropy v pátek po poledni vykazovaly nárůst asi o dvě procenta. Severomořský Brent se prodával za více než 74,50 dolarů, americká lehká ropa WTI stála kolem 66,50 dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

OPEC zvýší těžbu ropy o milion barelů, dočkáme si snížení cen PHM? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.