OPEC se postavil za prodloužení dohody o nižší těžbě

Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí v pátek doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje. Loňská dohoda, která od ledna stanoví cíl snížit v prvním pololetí těžbu o celkem 1,8 milionu barelů denně, měla odstranit přebytek světových zásob ropy, který tlačí dolů ceny suroviny.

Výbor, který sestává ze zástupců Kuvajtu, Venezuely a Alžírska za OPEC a Ruska s Ománem na straně nečlenských zemí, v pátek ve Vídni rovněž vyhodnotil dosavadní plnění dohody. Celkově se v březnu dohoda plnila na 98 procent, což je proti únoru zlepšení, uvedl zdroj. Členové OPEC v čele se Saúdskou Arábií přitom snížili produkci více, než se po nich požadovalo, aby vyrovnali zaostávání některých dalších signatářů.

Už ve čtvrtek důrazně podpořili prodloužení dohody ministři Saúdské Arábie a Kuvajtu, předních členů OPEC. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v sobotu řekl, že rozhodnutí o prodloužení paktu ještě přijato nebylo, Rusko o něm ale bude s OPEC diskutovat 24. května, v předvečer zasedání ministrů OPEC a ostatních signatářů dohody.

 

 

Zdroj: ČTK

OPEC se postavil za prodloužení dohody o nižší těžbě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.