OPEC plní limity těžby, dodržuje je už z 94 procent

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v únoru pokračovala ve snižování těžby. Dohodu, která má snížit produkci schválenou kartelem koncem loňského roku, tak již skupina dodržuje z 94 procent. Agentura Reuters o tom informovala v úterý. Vychází přitom z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a u analytiků.

Dodávky ropy z 11 členských zemí, které souhlasily se snížením těžby, se v únoru snížily na 29,87 milionu barelů denně z lednových 29,96 milionu barelů. V prosinci těžba kartelu činila 31,17 milionu barelů. Ve srovnání s říjnem, k němuž se podle dohody vztahuje slíbené omezení těžby, už kartel produkci omezil o 1,098 milionu barelů denně.

Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. Je to první dohoda o snížení těžby za osm let. K dohodě o snížení produkce se připojily i některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Vysoké plnění cíle dohody je pro trhy pozitivním překvapením, protože v minulosti obvykle členské země při snižování těžby podváděly. Cena ropy se díky tomu nyní pohybuje nad 55 dolary za barel, zatímco před rokem se cena pohybovala kolem 35 dolarů za barel.

Saúdská Arábie za leden a únor snížila těžbu o 744 000 barelů denně. Podle dohody ji má přitom snížit jen o 486 000 barelů. Saúdská Arábie tak kompenzuje horší dodržování dohody dalšími členy, včetně Alžírska, Iráku a Venezuely a Spojených arabských emirátů.

Těžba Íránu, který je z dohody vyjmut, se v únoru proti lednu mírně zvýšila. Stejně tak těžba v Nigérii, která také není součástí dohody. Těžba v Libyi se nezměnila.

OPEC na konci listopadu oznámil, že jeho cílem je zajistit, aby těžba všech členů dohromady činila 32,5 milionu barelů denně. Tento údaj zahrnuje také Indonésii, která ale kartel opustila. Únorové údaje ukazují, že těžba kartelu činila 32,19 milionu barelů denně, což je zhruba 440 000 barelů nad cílem, pokud se nezapočte Indonésie.

 

Zdroj: ČTK

OPEC plní limity těžby, dodržuje je už z 94 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.