OPEC přezkoumá potřebu prodloužení těžebních limitů

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci se dohodl, že je zapotřebí prozkoumat případné prodloužení dohody o snížení těžby o dalších šest měsíců. Výbor o tom informoval po nedělní schůzce v Kuvajtu. Nynější omezení platí do konce června a klíčové těžební země se v něm zavázaly snížit produkci o téměř 1,8 milionu barelů denně.

Návrh komuniké původně obsahoval pasáž, podle které komise „doporučuje šestiměsíční prodloužení“ dohody. Konečná verze komuniké však uvádí pouze to, že výbor pověřil technickou skupinu a sekretariát OPEC, aby přezkoumaly podmínky na trhu a v dubnu oznámily, zda doporučují dohodu prodloužit. Podle jednoho ze zdrojů agentury Reuters stála za změnou textu skutečnost, že výbor nemá k vydání doporučení potřebný mandát.

Výbor uvedl, že s dosavadním pokrokem při dodržování dobrovolného omezení těžby je spokojen. Všechny účastníky dohody vyzval, aby se snažili slib dodržovat na 100 procent. V únoru signatáři dohodu o snížení produkce dodržovali z více než 90 procent.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna na šest měsíců sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které souhlasily s omezením produkce o dalších 558.000 barelů denně.

Ceny ropy se díky dohodě dostaly nad 50 dolarů za barel. To však přimělo ke zvyšování produkce těžaře ve Spojených státech, kteří se k dohodě nepřipojili. Růst těžby v USA tak nyní podkopává snahu OPEC omezit převis nabídky nad poptávkou.

Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že zatím nelze říct, zda bude dohoda o snížení těžby prodloužena. Upozornil, že dohoda nyní funguje dobře a je dodržována z 94 procent. Předpověděl také, že světové zásoby ropy ve druhém čtvrtletí klesnou.

 

Zdroj: ČTK

OPEC přezkoumá potřebu prodloužení těžebních limitů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.