OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů

Saúdská Arábie a Rusko jednají o zvýšení produkce ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některých dalších těžařských zemích asi o milion barelů denně. Agentuře Reuters to sdělily zdroje obeznámené se situací. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak a jeho saúdskoarabský protějšek Chálid Fálih v pátek uvedli, že obě země jsou připraveny zmírnit omezení těžby ropy, aby rozptýlily obavy zákazníků z nedostatečných dodávek.

OPEC se předloni s Ruskem a několika dalšími těžařskými státy dohodl na omezení dodávek na trh o téměř 1,8 milionu barelů denně s cílem snížit nadměrné zásoby ropy a podpořit ceny suroviny. Úroveň zásob už ale klesla do blízkosti cíle OPEC a cena severomořské ropy Brent minulý týden poprvé od listopadu 2014 překročila 80 dolarů za barel.

Novak navíc upozornil, že rozsah snížení produkce ve skutečnosti činí 2,7 milionu barelů denně, a to v důsledku propadu těžby v krizí zmítané Venezuele. Podle Falíha již zákazníci začínají mít obavy z nedostatku dodávek. Saúdskoarabský ministr ale zároveň předpověděl zpomalení růstu poptávky v příštím roce.

Rozsah omezení těžby v dubnu podle zdrojů Reuters dosahoval 152 procent dohodnuté úrovně. „Cílem rozhovorů je nyní snížit plnění dohody na 100 procent,“ uvedl jeden ze zdrojů. Představitelé OPEC a dalších těžařských zemí budou jednat 22. a 23. června ve Vídni, kde by mělo padnout konečné rozhodnutí.

Ceny ropy v pátek kolem poledne kvůli vyhlídkám na zvýšení dodávek ztrácely téměř dvě procenta. Cena Brentu se pohybovala kolem 77,30 dolaru za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se nacházela v blízkosti 69,4 dolaru za barel. Do poloviny roku 2014 byl barel Brentu ještě nad 100 dolary, do konce roku 2016 ale klesl hluboko pod 50 dolarů.

 

 

Zdroj: ČTK

OPEC a Rusko zvažují zvýšení těžby ropy o milion barelů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR je stále ochotna jednat s USA

    Společnost ·

    Severní Korea je stále otevřená dialogu se Spojenými státy. Řešit problémy s USA je připravena kdykoli a jakkoli. Na základě informací severokorejské oficiální agentur…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.