OPCW bude jednat o údajném chemickém útoku v Dúmě

V Haagu se dnes uskuteční zasedání výkonné rady mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Jednat bude o údajném použití chemických zbraní v syrském městě Dúmá, z nějž Západ viní režim v Damašku. Do syrské metropole již v sobotu dorazili vyšetřovatelé OPCW, oznámila instituce na twitteru. Kvůli incidentu v Dúmě udeřila v Sýrii v noci na sobotu koalice USA, Británie a Francie.

Dúmá byla posledním útočištěm povstalců působících v blízkosti Damašku. Při údajném chemickém útoku zde 7. dubna zemřely desítky lidí. Podle lékařů vykazovali příznaky kontaktu s jedovatou chemikálií. Ve čtvrtek ruská armáda oznámila, že syrská armáda již má Dúmu pod kontrolou.

Moskva je v syrském konfliktu spojencem Damašku, který užití chemických zbraní v Dúmě popřel.

Spojené státy, Británie a Francie vyslaly v odvetě za útok v Dúmě na Sýrii několik desítek raket mířících na místa vývoje chemických zbraní a vojenské cíle.

Vyšetřování týmu OPCW v Dúmě ale bude podle agentury AFP obtížné, neboť od útoku již uplynul více než týden. Povstalecká oblast se mezitím dostala pod kontrolu Damašku a ruské vojenské policie a je z velké části zničená. Syrská vláda uvedla, že zajistí, aby experti OPCW mohli vykonat svůj úkol "profesionálně, objektivně, nestranně a nikoli pod tlakem". Závěry expertů podle ní jistě vyvrátí "lživá obvinění vznesená proti Damašku".

 

Zdroj. ČTK

OPCW bude jednat o údajném chemickém útoku v Dúmě Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Podle Macrona byl útok na Sýrii zcela legitimní

    Společnost ·

    Raketový úder, který v sobotu nad ránem v Sýrii provedly mezinárodní síly v čele se Spojenými státy, byl legitimní. Řekl to včera večer francouzský prezident Emmanuel …

  2. Úder v Sýrii byl podle Babiše nevyhnutelný

    Společnost ·

    Úder proti syrskému režimu byl nevyhnutelný. Na twitteru to napsal český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Z pohledu České republiky jsou chemické zbraně nepřijatel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.