Opakování rakouských voleb: Van der Bellen má šanci, migrační krize už není top tématem

Ústavní soud v Rakousku rozhodl o tom, že se budou opakovat prezidentské volby. Vítěz prvních neuznaných voleb Alexander Van der Bellen má podle komentátora a novináře Luboše Palaty. Jeho rival a člen Svobodné strany Rakouska, Norbert Hofer, totiž v předešlém kole těžil zejména z eskalující migrační krize. Situace kolem ní se ale díky dohodě mezi Evropskou unií (EU) a Tureckem uklidnila.

Stěžejním tématem v první prezidentské kampani byla pro Norberta Hofera uprchlická krize. Balkánská cesta přivedla do Rakousko mnoho uprchlíků. Loni Rakušané přijali na 200 tisíc běženců. Nyní se situace změnila díky dohodě mezi EU a Tureckem. Na základě ní Turecko přijímá uprchlíky, kteří se přeplaví k břehům EU. Za každého běžence pak pošle syrského migranta. Díky dohodě se podařilo regulovat neúnosný počet uprchlíků a v Rakousku tak není migrační krize aktuálním tématem.

Hofer si podle Palaty nyní musí vybrat nové téma, kterým si získá voliče při opakovaných prezidentských volbách. Zaměřit se může v souvislosti s aktuálním brexitem na boj proti EU.

„Velmi bude záležet na atmosféře, v které se bude volit. Na jednu stranu je tady nová vláda kancléře Kerna, která si vede zatím velice dobře. Dalo by se říct, že vrátila důvěru Rakušanů v to, že vládní kabinet může fungovat,“ uvedl Palata na rádiu Zet. Blíže k současné vládě má přitom podle Palaty právě profesor Van der Bellen. Do voleb ještě zbývá ale dlouhá doba a ledacos se může změnit.

Aktuální klima v Rakousku ovšem napovídá tomu, že Rakušané vládě věří. Z toho důvodu nemají potřebu dát hlas protestantovi stojícímu na druhém konci barikády, kterým Hofer do značné míry je.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každý pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Opakování rakouských voleb: Van der Bellen má šanci, migrační krize už není top tématem Foto: (zleva) Norbert Hofer a Alexander Van der Bellen; Zdroj: ČTK/AP/Ronald Zak

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.