Online prodeje letos v USA poprvé předčily kamenné obchody, Amazon válcuje konkurenci

Minulý pátek neoficiálně odstartovala sezóna předvánočních nákupů. Stalo se tak u příležitosti Černého pátku, který každoročně následuje po americkém Dnu díkuvzdání. Černý pátek je pro maloobchodníky důležitým indikátorem ochoty spotřebitelů nakupovat. Američané podle předběžných výsledků analytické společnosti Retail Next letos v tento den utratili o zhruba 1,5 procenta méně peněz než loni. Ředitel marketingu společnosti Patria Finance Petr Žabža na rádiu Zet v pořadu Investice Zet nicméně řekl, že je předčasné hodnotit předvánoční nákupy na základě jediného obchodního dne. Podle něj je však zajímavým faktorem skutečnost, že letošní rok online prodeje poprvé předčily prodeje kamenných obchodů. 

„Druhou velmi zajímavou věcí je to, že letošek podle posledních údajů v podstatě znamená první rok, kdy prodeje přes internet přesáhly prodeje v kamenných obchodech. To je velice zajímavý faktor zejména proto, že třeba během toho Black Friday nakupovalo nějakých 103 milionů Američanů online, zatímco 102 milionů Američanů šlo do kamenných obchodů,“ uvedl Žabža.

Takové údaje naznačují skutečnost, že lidé se postupně ze supermarketů a nákupních center čím dál více přeorientovávají na nakupování online. Z pohledu maloobchodníků jde o pozitivní skutečnost, myslí si Petr Žabža a dodává, že většina maloobchodníků musí bojovat s dominantní pozicí společnosti Amazon.

„Myslím si, že letošní nákupní sezóna bude možná o trochu horší, než byla ta v loňském roce. Očekává se, že meziměsíční růst bude nějakých 3,7 procenta. Loni to bylo 4,1 procenta. Z tohoto pohledu si nemyslím, že je to nějaký velký pokles. Navíc ten desetiletý průměr je na úrovni 2,5 procenta,“ řekl Žabža na rádiu Zet.

Ředitel marketingu společnosti Patria Finance také v pořadu Investice Zet mluvil o plánovaném zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou Fed. Tu čeká 15. a 16. prosince zasedání, na němž rozhodne, zda ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí už v prosinci. Žabža si myslí, že Fed k tomuto kroku přistoupí v případě, že údaje z trhu práce dosáhnou úrovně 200 nebo 210 tisíc nových pracovních míst.

Podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka trh věří, že ke zvýšení úrokových sazeb v polovině prosince skutečně dojde.

„Aktuálně ta pravděpodobnost podle cen tržních instrumentů je zhruba na třech čtvrtinách. Ze 74 procent tedy vše nasvědčuje tomu, že ke zvýšení úrokových sazeb skutečně dojde. Ještě nám však zbývá zhruba polovina měsíce. Teprve uvidíme, jak dopadnou zmiňovaná data,“ uvedl Vejmělek. 

 

Investice Zet je pravidelný pořad rádia Zet připravovaný ve spolupráci s Investičním webem. Hosté v něm diskutují o aktuálním dění v ekonomice a na kapitálových trzích.

Záznam aktuálního dílu pořadu si můžete poslechnout v playeru výše. Starší díly Investic ZET jsou k dispozici zde.

 

Zdroj: Zet

Online prodeje letos v USA poprvé předčily kamenné obchody, Amazon válcuje konkurenci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.