Online advokacie může ušetřit čas nejen klientům ale i samotným advokátům

Intenzivní rozvoj internetu přináší domácnostem po službách zprostředkovávajících zábavu, vzdělávání, nákupy nebo komunikaci nově i online advokátní služby. Lidé tak podle zakladatele první internetové advokátní kanceláře v České republice Ondřeje Preusse díky online advokacii nemusí absolvovat zbytečnou cestu za advokátem. Služba má ušetřit čas i samotným advokátům, kteří se tak vyhnou zdlouhavým přípravám na schůzku. Preuss na rádiu Zet také řekl, že výhodou služby je i její dostupnost. Nevýhodou může být naopak ověřování totožnosti klientů u složitějších majetkových převodů. K verifikaci osoby totiž musí vždy dojít v kamenné pobočce nebo v příslušném úřadu, který totožnost člověka ověří a potvrzení odešle advokátovi. 

Mohlo by vás zajímat

Jde o plnohodnotnou advokátní službu?

Služba je na stejné úrovni, jako kdybyste šli do advokátní kanceláře. Vždy je tam vztah s konkrétním advokátem, který osobně odpovídá za to, že vám službu poskytne na té nejlepší úrovni. 

Na které služby se může online advokacie například specializovat?

Vyhodnotili jsme si, že je nejlepší specializovat se na služby, které lze právě klientovi předestřít jako definovaný balíček. Klient pak dopředu ví, co bude platit a za co bude platit. Advokát pak na druhou stranu přesně ví, co klient očekává. Typicky jde například o služby související s převodem nemovitostí.

Na internetu je celá řada právních poraden, které jsou zdarma. Proč by měl jít klient k vám, kde bude za službu platit, když si může nechat poradit zdarma?

Ta odpověď je poměrně jasná. Neexistuje věc, která je zadarmo. Kdokoli, kdo radí zadarmo, je většinou placený z nějakých zdrojů. Buď z dotací, nebo má nějaký skrytý zájem. Existují také poradny, kde to dělá někdo skutečně s dobrým úmyslem. Tím, že je to zadarmo, se tomu ovšem nemůže věnovat naplno. Tím pádem jeho služba není často úplně plnohodnotná a dokonalá. Navíc za ni navíc ani neručí. To je další základní rozdíl. 

Práce po internetu s sebou samozřejmě přináší rizika. Klient nemá důkaz, že mluví s právníkem a stejně tak právník, který vykonává službu, netuší, kdo ten jeho klient je, kde bere peníze a podobně...

Samozřejmě máte pravdu. Toto je také otázka, kterou jsme se velmi zabývali. Toto nám trochu škodí v našem byznys modelu, protože dnes už jsou lidi zvyklí třeba v e-shopech nebo u jiných online služeb se neregistrovat a rovnou si něco objednají a nezdržují se tak s žádnými formuláři. To si my ale nemůžeme dovolit. My prostě nemůžeme poskytovat tu službu anonymně. Po všech klientech z toho důvodu požadujeme, aby vyplnili základní údaje, protože jeden důvod je ten, jaký jste uvedl. Druhým je skutečnost, že nikdy nesmí dojít ke střetu zájmů. Jeden advokát třeba nesmí zastupovat dva klienty v téže věci. To by samozřejmě tu službu poškodilo a byl by to i prohřešek toho advokáta. Co se týče závažnějších úkonů, tak tam my samozřejmě dodržujeme veškerou regulaci, která vyplývá z legislativy proti legalizaci špinavých peněz nebo proti terorismu. Ta požaduje, aby se klient skutečně identifikoval předepsaným způsobem. Není tedy možné vyplnit na internetu nějaký formulář, ale klient se musí skutečně osobně dostavit. 

V tuto chvíli postrádám ten princip té online advokacie.

To se týká skutečně jen těch nejzávažnějších majetkových převodů, kdy děláme například advokátní úschovu. Pořád je zachován princip online advokacie v tom, že 99 procent veškeré té transakce proběhne prostřednictvím internetu. Klient se pouze musí identifikovat. To nemusí udělat tak, že se dostaví osobně do té kanceláře, ale může zajít na úřad. Tam se identifikuje a úřad pak pošle advokátovi potvrzení, že je tento člověk skutečnou osobou. 

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru se zakladatelem první internetové advokátní kanceláře v České republice Ondřejem Preussem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Online advokacie může ušetřit čas nejen klientům ale i samotným advokátům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.