reklama

Olomouc se v úterý na šest dní promění v centrum popularizace vědy

I letos se barokní Olomouc na několik dní promění v srdce popularizace moderní vědy. Mezi 14. a 19. dubnem bude hostit festival Academia Film Olomouc (AFO), který se snaží pomocí filmů představovat vědu jako atraktivní, dynamickou a rozmanitou sféru. Ředitel festivalu Matěj Dostálek mluvil v pořadu Neuron Future na rádiu ZET o Olomouci jako o městě, ve kterém se potkávají ty největší kapacity, které současná věda má.

Další díly pořadu

Jubilejní 50. ročník AFO nabídne návštěvníkům stovky dokumentárních filmů a televizních pořadů – své snímky tradičně přihlásily renomované stanice, jako jsou BBC, Discovery Channel nebo National Geographic. „Film je pro vědu ideální komunikační nástroj, díky kterému se můžeme podívat třeba na okraj vesmíru. Na druhou stranu film vděčí vědě za svůj vznik a všechna další zdokonalení,“ komentuje propojení vědy a filmu Matěj Dostálek.

Pořadatelé z Filozofické fakulty Univerzity Palackého i letos kromě soutěžních snímků světové úrovně nabídnou veřejnosti řadu diskuzí. Jednu z nich obstarají dva zástupci světové vědecké špičky - Richard Dawkins, známý britský biolog a strůjce myšlenky nového ateismu, a Lawrence Krauss, teoretický fyzik a hvězda filmu Unbelievers, ve kterém společně se Stephenem Hawkingem, Richardem Dawkinsem a Woodym Allenem bojuje za prosazení kritického a racionálního myšlení ve společnosti.

Padesátý ročník AFO je výjimečný také svým bohatým programem. „Snažíme se o interdisciplinární uchopení témat, proto spojujeme přírodní vědy s humanitními obory,“ dodal Matěj Dostálek. Například hlavní programový blok nazvaný Zánik a počátek reflektuje nejen vznik vesmíru a zrození moderního člověka, ale také vzestupy a pády celých kultur. Jedním z hostů tak bude Miroslav Bárta, český egyptolog, který se věnuje tématu kolapsu civilizací. Mezi dalšími tematickými bloky jubilejního ročníku festivalu jsou Věda v popkultuře, (Ne)zdravá výživa, Absurdita rasismu, Sex jako povolání, Věda a válka, Ženy a věda či AFO retro.

Festival začíná v úterý 14. dubna v Olomouci a potrvá až do neděle 19. dubna. Podrobné informace o programu, soutěžních snímcích a doprovodném programu včetně dalších informací nabízí webové stránky festivalu, kde je možné se zdarma akreditovat.

Atmosféru loňského ročníku si pak můžete připomenout na tomto videu.

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam aktuálního dílu, který jsme výjimečně odvysílali už v pátek 10. dubna, najdete v přehrávači výše.

 

Olomouc se v úterý na šest dní promění v centrum popularizace vědy Foto: Lawrence Krauss na festivalu Academia Film Olomouc

reklama

Další články

  1. Muž prodal Banksyho malbu z Gazy za 175 dolarů

    Společnost ·

    Muž žijící v pásmu Gazy, Rabie Darduna, prodal nástěnnou malbu, kterou před více než měsícem na ruiny jeho domu nakreslil britský street artový umělec vystupující pod …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.