Okamura chce s Rusnokem vyjednat odklad občanského zákoníku

Úsvit přímé demokracie chce s premiérem Jiřím Rusnokem vyjednat, aby vláda navrhla roční odložení účinnosti nového občanského zákoníku až od roku 2015. Dnes to oznámil předseda Tomio Okamura. s tím, že podporu pro odložení už vyjednával s KSČM a s hnutím ANO 2011 Andreje Babiše.

Okamura podporu pro odložení už vyjednával s KSČM a s hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes ale řekl, že zástupci strany o odkladu občanského zákoníku s Okamurou nehovořili.

„Chceme vytvořit politický tlak na vládu, aby se k tomuto problému zkusila postavit ještě jednou a čelem,“ uvedl Okamura. Podle něj na potřebě odložení prý panuje všeobecná odborná shoda a je třeba zákoník zbavit jeho nemodernosti, diskontinuity se současnou normou a naopak doplnit o chybějící procesní předpisy. Nápravu by měl podle poslance připravit blíže nespecifikovaný tým expertů.

Okamurova slova, že má vyjednanou podporu hnutí ANO, dnes popřel šéf poslanců Babišovy strany Faltýnek.

„Bavili jsme se jen o návrhu zákona o obecném referendu,“ řekl Faltýnek. ANO se podle něj ještě definitivně neshodlo, jaký postoj k novému občanskému zákoníku zaujme. Podle Faltýnka se straníci spíše klaní k tomu, aby vstoupil v platnost již od začátku příštího roku.

Poslanci Úsvitu však podle Okamury podpoří zákonná opatření, která vláda připravila kvůli občanskému zákoníku. „Budeme hlasovat víceméně pro,“ uvedl Okamura. Zdůvodnil to tím, že pokud by se odklad nepovedlo prosadit, je třeba zajistit, aby zákoník fungoval.

Předseda Úsvitu připustil, že v minulosti bylo pokusů o odložení účinnosti zákoníku několik, žádný z nich se ale s ohledem na přípravy na zavedení zákoníku nesetkal s úspěchem. Podle Okamury je ale třeba nyní využít změněného rozložení sil po sněmovních volbách a odklad do konce roku prosadit. I pokud by opravdu získal podporu ANO, společně s Úsvitem a KSČM by nicméně ve Sněmovně měly dohromady jen 94 poslanců a dalších sedm hlasů by k většině v dolní komoře potřebovaly například z ČSSD.

S premiérem a s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou se má Okamura sejít tento pátek.

Poslanci Úsvitu podle jeho předsedy dnes také dokončili přípravu nového zákona, který má pro veřejné představitele zavést povinnost starat se o svěřený majetek a finance s péčí řádného hospodáře. Starosty, hejtmany nebo ministry a jejich náměstky by pak bylo možné stíhat pro porušení povinnosti při správě cizího majetku, uvedl Okamura. Cílem je mimo jiné zamezit rozdílným výdajům úřadů za stejné zboží či služby.

Zdroj: ČTK

Okamura chce s Rusnokem vyjednat odklad občanského zákoníku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.