Oživení cen ropy pomohlo růstu amerických akcií, ropa posílila díky slabému dolaru

Americké akciové trhy včera smazaly většinu počátečních ztrát a jejich hlavní indexy zakončily obchodování růstem. Jejich růst na Wall Street zajistil sektor energetiky a materiálů, který profitoval z prudkého oživení cen ropy. Ropa posílila díky výraznému poklesu kurzu dolaru.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, v závěru stoupl o 1,13 procenta na 16 336,66 bodu. Širší index S&P 500 přidal 0,5 procenta na 1912,53 bodu, index technologického trhu Nasdaq ale skončil se ztrátou 0,28 procenta na 4504,24 bodu.

Ceny ropy včera získaly zhruba sedm procent a smazaly většinu z desetiprocentního propadu předešlých dvou dní. Akcie ropného koncernu Exxon Mobil vzrostly o takřka pět procent a více než čtyři procenta získaly akcie chemické skupiny DuPont.

Akcie zpočátku klesaly pod dojmem slabšího výkonu amerického sektoru služeb, který vymazal vliv vysokého nárůstu počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Investoři se ve zbytku týdne zaměří na páteční klíčové údaje z trhu práce.

Na devizových trzích včera dolar prudce oslabil a vůči euru se propadl nejníže od loňského října. Mezi investory narůstají pochybnosti, zda americká centrální banka (Fed) v letošním roce bude ochotna znovu zvýšit úrokové sazby.

Euro vůči dolaru v závěru dne posílilo o 1,6 procenta na 1,1092 USD a předtím se vyhouplo až na 1,1145 dolaru, maximum od 22. října. K japonskému jenu dolar oslabil o 1,7 procenta na 117,88 JPY. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 1,6 procenta na 97,20 bodu.

 

 

Zdroj: ČTK

Oživení cen ropy pomohlo růstu amerických akcií, ropa posílila díky slabému dolaru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.