Oficiální výsledky voleb potvrdily ústavní většinu Putinova Jednotného Ruska

V noci na dnešek zveřejnila ruská ústřední volební komise konečné volební výsledky nedávných voleb do Státní dumy. Z nich vyplývá, že ruská vládní strana Jednotné Rusko v nich potvrdila své prakticky monopolní postavení. Získala 343 ze 450 mandátů a zajistila si v dolní komoře pohodlnou ústavní většinu. Jednotné Rusko tak ve svých patnáctiletých dějinách zaznamenalo největší volební úspěch.

Oproti minulým volbám má Jednotné Rusko o 105 mandátů víc, takže všechny ostatní parlamentní strany oslabily. Na druhém místě se tradičně umístili ruští komunisté, kteří před pěti lety získali 92 poslanců, zatímco v nové Státní dumě jich budou mít jen 42. Třetí je nacionalistická Liberálnědemokratická strana se 39 poslanci (dosud 56), čtvrté je Spravedlivé Rusko s 23 (64).

Mimo těchto stran se do dolní komory parlamentu podle oficiální zprávy dostali už jen tři kandidáti. Kromě předsedy nacionalistické strany Vlast Alexeje Žuravljova a nezávislého kandidáta Vladislava Reznika je to Rifat Šajchutdinov, šéf pravicové strany Občanská platforma. Jejím zakladatelem a prvním předsedou byl v roce 2012 ruský miliardář Michail Prochorov. Všichni tří zvítězili v jednomandátových obvodech, kde Jednotné Rusko své kandidáty nepostavilo.

Volební účast nepřekročila hranici 50 procent, zůstala na 47,9 procenta. V řadě velkých měst včetně Moskvy byla ještě výrazně nižší.

 

 

Zdroj: ČTK

Oficiální výsledky voleb potvrdily ústavní většinu Putinova Jednotného Ruska Foto: Vladimir PUTIN; Zdroj: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.