Odvolání nepomohlo. O brexitu musí rozhodnout parlament, potvrdil Nejvyšší soud

Britská vláda potřebuje k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, který spustí proces odchodu země z Evropské unie, souhlas parlamentu. Dnes o tom rozhodl Nejvyšší soud Spojeného království. Rozsudek znamená, že premiérka Theresa Mayová nemůže začít rozhovory s EU, dokud poslanci nevyjádří brexitu podporu. To by podle pozorovatelů mohlo zpozdit začátek procesu vystoupení z evropského bloku, který vláda plánovala spustit 31. března.

Britští poslanci tak podle deníku The Guardian začnou v příštích dnech projednávat zákon, který vládě umožní zahájit s Bruselem rozhovory o odchodu. Očekává se, že parlament bude výsledek lidového hlasování respektovat. Dokonce i vůdce Labouristů Jeremy Corbyn, který dříve usiloval o to, aby poslanci měli šanci brexitové vyjednávání ovlivnit, podle BBC uvedl: „Labouristé respektují výsledek referenda a vůli britského lidu a nebudou mařit proces uplatnění článku 50.“

Celý proces začal žalobou dvou příznivců setrvání v EU. Aktivisté, kteří záležitost dali k soudu, argumentovali tím, že takzvaným brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí, a to se podle nich nemůže stát bez souhlasu parlamentu. Celá věc se zdála jen jako zoufalá snaha situaci ještě zkomplikovat. Na začátku listopadu jim však dal za pravdu londýnský soud. Po jeho verdiktu se vláda premiérky Mayová proti jeho rozsudku odvolala.

Nejvyšší soud však dnes dal opět za pravdu příznivcům tábora „remain“. Předseda Nejvyššího soudu při čtení rozsudku uvedl: „Nejvyšší soud dnes většinou osmi ku třem rozhodl, že vláda nemůže aktivovat článek 50, aniž by k tomuto kroku neoprávnil parlament.“

Generální prokurátor Jeremy Wright uvedl, že je vláda „zklamána“, ale „vyhoví“ a udělá „vše, co je nutné“, aby splnila rozsudek soudu. Gina Millerová, jedna z aktivistů, kteří případ vyvolali, řekla, že brexit je „nejvíce sporná otázka této generace“. Dodala, že jejich vítězství „nebylo o politice, ale o procesu“.

 

 

Zdroj: Zet, BBC

 

 

 

 

Odvolání nepomohlo. O brexitu musí rozhodnout parlament, potvrdil Nejvyšší soud Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.