Odvážní Češi se vydávají za hranice komfortní zóny

V amazonském deštném pralese v Ekvádoru žijí příslušníci kmene Huaorani, kteří až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem. Do dnešních dnů dokonce existuje skupina členů, která jakýkoliv kontakt s vnějším světem agresivně odmítá. Za hranice naší země i své komfortní zóny se vydal fotograf a cestovatel Václav Šilha.

„Bylo pro mě neuvěřitelně zajímavé pozorovat tlak vnějšího světa na kulturu kmene. Ale musím přiznat, že to byla nesmírně smutná podívaná,” řekl v pořadu Neuron Future Václav Šilha. Do regionu totiž doslova vtrhla západní civilizace a kontaktovaná většina „lidských bytosti“, jak zní překlad slova Huoarani, se nyní potýká s drtivým nástupem naftařských a těžařských firem: „Způsob života se u tohoto kmene mění velice rychle a již po pouhém roce lze najít zásadní rozdíl i v myšlení jednotlivých členů komunity.”

I přes tyto „západní problémy“ však zůstává část mužů stále lovci a také obávanými válečníky. „Mezi účastníky nekontaktovaného kmene jsme si netroufli ani my, a to přesto, že jsme se do lokality vypravili s průvodcem a indiánem, který funguje jako nenahraditelný prostředník,“ dodal cestovatel, který je mimo jiné členem poroty soutěže Expedice Neuron, která k odvážným cestám vyzývá pro změnu vědce.

Zdroj: Václav Šilha ww.photo-silha.cz: Příslušníci z kmene Huaorani žijí v amazonském pralese. Až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem.

O vědeckých objevech, které nečekají pouze v laboratořích, pak více prozradila Ester Nagyová z Nadačního fondu Neuron: „Díky expedicím, které ve fondu podporujeme od roku 2015, se prokázalo například to, že nejhlubší zatopená jeskyně světě leží v Hranicích na Moravě, a hydrogeoložka Helena Vysoká o ní získala nová překvapivá data. Přírodovědec Václav Gvoždík pak objevil v konžských pralesích zapomenutého krokodýla. Zatím poslední velký úspěch má na kontě vědecký ilustrátor a biolog Jan Dungel, který se vydal do nepoznaných oblastí Amazonie aby zde zdokumentoval výskyt primáta uakari neblinského.“

Zdroj: Václav Šilha ww.photo-silha.cz: Příslušníci z kmene Huaorani žijí v amazonském pralese. Až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem.

Aktuálně pak probíhá expedice sociálního antropologa Radana Haluzíka, který mapuje kulturní a finanční toky a tenze globalizovaného světa na Balkáně, ale chystá se i do Libanonu, Nigérie a Ghany. „Psychiatr Tomáš Páleníček se na podzim vypraví do Amazonie, aby zkoumal antidepresivní potenciál psychedelika ayahuascy. Ornitolog Vojtěch Kubelka se v Peru pokusí zjistit více o životě bájné bekasiny královské,“ dodala Ester Nagyová.

Odvážní čeští vědci se do soutěže Expedice Neuron mohou přihlásit i letos, a to do 30. září na webové stránce www.expediceneuron.cz.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Odvážní Češi se vydávají za hranice komfortní zóny Foto: Václav Šilha ww.photo-silha.cz: Příslušníci z kmene Huaorani žijí v amazonském pralese. Až do roku 1956 neměli žádný kontakt s okolním světem.

reklama

Další články

 1. KFC v Číně testuje systém Zaplať úsměvem

  Byznys ·

  Návštěvníci restaurace rychlého občerstvení KFC v městě Chang-čou mohou za jídlo zaplatit úsměvem. Systém nazvaný Smile to pay (Zaplať úsměvem), rozeznávající obličeje…

 2. Počet ohrožených evropských bank loni vzrostl

  Byznys ·

  Počet vážně ohrožených evropských bank v loňském roce výrazně stoupl navzdory rozsáhlým snahám o posílení finanční rovnováhy a zvýšení zisků. Vyplývá to podle listu Fi…

 3. Islám patří podle Merkelové k Německu

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) uvedla, že islám patří k Německu. Čtyři miliony muslimů pak mají vliv na úspěšnost spolkové republiky. Merkelová to v neděli u…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.