Odstartovala Nová zelená úsporám. O 1,1 miliardy může žádat více lidí než loni

Dotační program Nová zelená úsporám se letos otevřel většímu počtu lidí. Poprvé po pěti letech totiž mohou o příspěvek na zateplení nemovitosti nebo výměnu oken požádat i vlastníci bytových domů v Praze. Dotační program navíc oproti minulosti uvolní prostředky i na finančně méně náročná opatření určená ke zvýšení úspor energií. Zájemci si budou moci renovaci rozložit i do několika let podle svých aktuálních finančních možností. Nová zelená úsporám celkově uvolní 1,1 miliardy korun. V rádiu ZET o tom hovořil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. 

„Podpora se týká zateplení ve čtyřech hladinách energetických úspor. Dále podporujeme výstavby takzvaných pasivních domů a podporujeme rovněž výměny neekologických zdrojů vytápění za zdroje ekologické. Podmínky jsou uvedeny na webu novazelenausporam.cz od 1. 4. 2015,“ řekl Valdman.

Zájemci o dotace mohou žádosti posílat od 15. května do vyčerpání prostředků v programu, nebo do 31. října.

Možnost požádat o dotace se nově otevírá i okruhu žadatelů, kteří nemají jednorázové finanční prostředky na celkové zateplení. Nová zelená úsporám například podporuje kombinaci výměny oken se zateplením stropů nad vytápěnou půdou. Zájemce si pak bude moci renovaci rozložit do několika let podle aktuálních finančních možností.

„Žádosti se podávají elektronicky, přílohy pak v listinné podobě na jakékoli pracoviště Státního fondu životního prostředí, kterých je celkem třináct,“ informoval Valdman.

Maximální uvolněná dotace na zateplení rodinných domů dosahuje výše padesáti procent vynaložených nákladů. Absolutní částka pak nemůže překročit částku pěti milionů korun. Dotace poskytnutá na bytové domy v Praze pak nemůže překročit 20 procent nákladů. Konečná částka je v tomto případě v maximální výši 10 milionů korun.

„U výměny zdrojů se jedná o paušální částky například na nákup kotle na biomasu, tam přispějeme až 100 tisíci korunami. Dotaci rovněž poskytujeme na zpracování dokumentace a případně na zajištění odborného dozoru při realizaci stavby,“ sdělil Valdman. 

 

Celý rozhovor o programu Nová zelená úsporám s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Valdmanem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Odstartovala Nová zelená úsporám. O 1,1 miliardy může žádat více lidí než loni Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.