Odliv mozků ve vědě? Česko na tom není špatně

Česká republika se nepotýká s problémem takzvaného brain drain – tedy odlivu mozků. Shodli se na tom představitelé vysokých škol a ústavů Akademie věd. Dokazují to přitom i data Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých mezi lety 2011 až 2016 přibylo 83 procent vědců. V období 2002 až 2006 jich oproti tomu 10 procent ubylo. Na rádiu Zet o tomto tématu hovořil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala publikaci Science, Technology and Industry Scoreboard 2017. Jedna z tabulek se zaměřuje na příchody a odchody autorů vědeckých článků mezi lety 2002 až 2016.

„Česká republika na tom není špatně – zatímco v období 2002 až 2006 ubylo 10 % vědců, v období 2011 až 2016 přibylo 83 %. Celkově jsme v plusu cca 400 lidí. Mezi země, kam se vědci přesouvají, patří především Švýcarsko, Spojené státy americké, Austrálie, Čína nebo Norsko. Ze zemí EU je to Dánsko, Rakousko nebo Portugalsko. Naopak úbytek můžeme zaznamenat v Itálii, Velké Británii, Francii, v Řecku, Německu či překvapivě v Nizozemsku,“ řekl Vlk na rádiu Zet.

Pokud se zaměříme na země ze střední nebo východní Evropy, tak dobrou kondici zaznamenává Estonsko. Během posledních čtyřech let se naopak s propadem potýkají Lotyšsko, Slovinsko, Slovensko, Maďarsko a Polsko. Je zapotřebí upozornit na skutečnost, že se jedná pouze o autory vědeckých článků. Nejde tak o pracovníky ve výzkumu a vývoji. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

Odliv mozků ve vědě? Česko na tom není špatně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.