Odchod USA z Afghánistánu by mohl mít podle Ruska nepředvídatelné následky

V současné době není vhodná doba pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu. Mohlo by to mít totiž nepředvídatelné následky. Agentuře TASS to ve čtvrtek sdělil zvláštní vyslanec prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamir Kabulov. Varoval před tím, že radikálové z Islámského státu mohou z Afghánistánu napadnout země středoasijského regionu.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje a vláda nemá dost sil na boj s ozbrojenou opozicí, řekl Kabulov. „Neuvážený odchod zahraničních vojsk může mít nepředvídatelné následky a může zničit i ty nepatrné pozitivní kroky, jichž bylo v posledních letech dosaženo,“ konstatoval.

V Afghánistánu podle oficiálních zpráv Pentagonu zůstává asi 8400 amerických vojáků, jejichž hlavním úkolem je výcvik afghánských bezpečnostních sil. Podílejí se také na amerických protiteroristických operacích. Prezident Donald Trump se ke svým plánům ohledně Afghánistánu ještě podrobněji nevyjádřil.

Podle Kabulova zatím ani Moskva s novým americkým vedením o této problematice nejednala. Ruský diplomat řekl, že Rusko je o obnovení spolupráce s USA a NATO v Afghánistánu ochotno jednat.

Kabulov varoval, že na severu Afghánistánu se shromažďují silné oddíly bojovníků Islámského státu. Rusko podle něj nevylučuje, že se mohou pokusit o vpád na území sousedních středoasijských států, zejména Tádžikistánu a Turkmenistánu. Proti islamistům by pak prý v případě žádosti o pomoc mohly být nasazeny síly Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), vojenské aliance několika postsovětských států řízené Moskvou.

 

 

Zdroj: ČTK

Odchod USA z Afghánistánu by mohl mít podle Ruska nepředvídatelné následky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.