Odbory Škody Auto se 15. dubna sejdou k první stávce

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto se s firmou stále nemohou dohodnout na růstu mezd, proto vyhlásily stávkovou pohotovost. K prvnímu protestu se sejdou 15. dubna ve 13:45.  Stávkující zaměstnanci budou pracovat o hodinu méně. Odbory to uvedly v dnešním vydání týdeníku Škodovácký odborář. Protestovat se bude v Mladé Boleslavi, v Kvasinách i ve Vrchlabí.

Automobilka při posledním kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců, na což odboráři nepřistoupili. Na začátku kolektivního vyjednávání totiž požadovali růst tarifních mezd o 6,5 procenta. Koncem března vypršela dosavadní kolektivní smlouva a automobilka s odbory zůstaly nedohodnuty. Odbory tedy vyhlásily stávku.

Odbory v týdeníku uvedly, že v záloze mají také časově neomezenou stávku. „V době přípravy na časově neomezenou stávku budou prováděny akce, které legálně znemožní plynulý chod firmy Škoda,“ uvádí dnešní Škodovácký odborář.

Škoda Auto zaměstnává v České republice bez agenturních pracovníků a učňů téměř 24.000 lidí, průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích je kolem 34.000 korun. Odbory už s vedením firmy dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25.000 korun. Včetně fixní části bonusu, vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci, tak zaměstnanci celkem dostanou roční bonus asi 60.000 korun. Dosavadní kolektivní smlouva bude platit, dokud se odbory s firmou nedohodnou.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent.

 

 

Zdroj: ČTK

Odbory Škody Auto se 15. dubna sejdou k první stávce Foto: ČTK/Petrášek Radek

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.