Odbory hodlají jednat pouze omezený čas, poté hrozí stávkou

Kraje a zaměstnavatelé dostali od dopravních odborů kvůli mzdám řidičů autobusů ultimátum. Jednat jsou ochotny do 15. března, poté jsou připraveni stávkovat. Novinářům to po středečním jednání předsednictva Odborového svazu dopravy (OSD) uvedl předseda svazu Luboš Pomajbík.

Pondělní jednání mezi vládou a Asociací krajů nepřineslo podle odborů žádné výsledky. Kraje od vlády nedostaly příslib, že jim stát na navýšení peněz pro šoféry přidá peníze. Odbory proto vyzvaly zaměstnance v dopravě k aktivní účasti ve stávce, pokud ji předsednictvo OSD vyhlásí. Zároveň prodloužily trvání celostátní stávkové pohotovosti.

O peníze na krajskou dopravu bude také v pondělí jednat vláda. Půjde o 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy, která by měla primárně směřovat do oprav krajských silnic. Podle krajů by ale tyto peníze umožnily uvolnit prostředky, které by mohly jít na mzdy šoférům.

Kraje ve středu spolu s Asociací měst a obcí vyzvaly premiéra Bohuslava Sobotku, aby financování nárůstu mezd šoférů řešil. „Odmítáme pasivní přístup vlády v otázce zvýšení mezd řidičů. Požadujeme, aby se kabinet podílel na řešení této situace. Po stránce finanční, legislativní i kontrolní,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl. Očekává, že se nespokojenost šoférů linkových autobusů brzy přenese i na kolegy z MHD. Těm se mzdy zvýšit nemají přesto, že i jejich práce je náročná, uvedl svaz.

S odbory ve středu jednala také předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO). Většina krajů podle ní již vyřešila navýšení plateb dopravcům, ale asociace žádá stát, aby prověřoval, zda peníze firmy použijí skutečně na mzdy. Asociace krajů pošle OSD do soboty tabulku s přehledem aktuální situace se zvýšením mezd řidičů v jednotlivých krajích, aby odbory měly čerstvé informace.

Podle Sobotky celoplošná stávka nedává příliš smysl, protože ve většině krajů se řešení našlo. „Problémy přetrvávají ve dvou krajích - Jihomoravském a Ústeckém, kde se hledá právní nástroj na to, aby finanční prostředky kraj mohl poslat dopravcům tak, aby jim uhradil zvýšené náklady spojené se zvýšením mezd,“ uvedl premiér. Jde tak podle něho o úkol pro právníky, odborníky na hospodářskou soutěž a zastupitelstva obou krajů, nikoli pro vládu.

Od začátku letošního roku vláda svým nařízením zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 korun. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč a nově byl zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí. Ne všichni dopravci však řidičům tyto částky vyplatili. Zvýšení platů se navíc podle odborů týká jen šoférů pracujících v nejhůře platících firmách. Šoférů zaměstnaných u dopravců, kde pomocí kolektivního vyjednávání mají dojednané lepší pracovní podmínky, se lednové zvyšování mezd příliš nedotklo, uvedl Pomajbík.

Nejnapjatější situace panuje v Ústeckém a v Jihomoravském kraji. V Jihomoravském kraji oznámil začátkem týdne náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák zvýšení plateb autobusovým dopravcům o deset procent. To ale podle odborů pokryje jen třetinu nákladů nezbytných pro zvýšení mezd na minimální limit stanovený vládou.

V Ústeckém kraji pak místní dopravní odboráři vyhlásili na 8. března lokální stávku šoférů autobusů. Podle Pomajbíka středeční rozhodnutí předsednictva OSD tento chystaný proces automaticky neruší, protože ústředí dopravních odborů tuto stávku neohlašovalo a nemůže ji tedy rovněž rušit.

 

 

Zdroj: ČTK

Odbory hodlají jednat pouze omezený čas, poté hrozí stávkou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.