Odboráři automobilky Škoda Auto potvrdili, že jsou připraveni stávkovat

Asi osm stovek odborářů automobilky Škoda Auto protestovalo v úterý proti plánu firmy přesunout některé pracovní místa do externích firem. V týdeníku odborů „Škodovácký odborář“ dnes vyšlo, že proti záměru vedení jsou zaměstnanci připraveni stávkovat. 

Mluvčí mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, Tomáš Kubík řekl, že se žádné propouštění neplánuje.

Lidé se přesto bojí snížení počtu pracovních míst, poklesu platů a omezení výhod. Zaměstnanci se na setkání shodli, že plánované kroky firmy odmítají a jsou připraveni se jim postavit. „Proti vyčleňování jsme připraveni i stávkovat,“ uvedl předseda odborů Jaroslav Povšík. Do mladoboleslavské nářaďovny dorazili protestovat i odboráři z Vrchlabí a Kvasin, kde má Škoda další závody.

Podle Povšíka firmě převod zaměstnanců na externí firmy umožňují české zákony špatně chránící zaměstnance. Přesuny se mohou dotknout zhruba osmi stovek z 24 000 zaměstnanců Škody Auto.

Odboráři tvrdí, že externí firmy upřednostní byznys před zájmy zaměstnanců. „Kolem nás krouží mafiánské společnosti, jež chtějí ukrást naši práci, ukrást know-how, které jste tady roky budovali, a z našich zaměstnanců by udělali stroje na peníze, lidi, kteří nemohou myslet a nesmí mít svůj vlastní názor. To ve Škodovce odmítáme a nepřipustíme,“ řekl podle týdeníku Povšík shromážděným odborářům.

Podle automobilky je plánovaný převod krokem ke zvýšení konkurenceschopnosti. „Pokud by došlo k vyčlenění určitých činností, žádný zaměstnanec o pracovní místo nepřijde. Buď dostane novou pracovní nabídku ve Škodě Auto, nebo přejde k dodavateli s garancí stejných podmínek, jako měl doposud,“ řekl Kubík. Žádné rozhodnutí podle něj ale zatím nepadlo.

 

Zdroj: ČTK

Odboráři automobilky Škoda Auto potvrdili, že jsou připraveni stávkovat Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.