Obvinění Rusové z hackerských útoků v USA verbovali studenty do tajných služeb

Rusové čelící ve Spojených státech obvinění z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před před prezidentskými volbami v USA v roce 2016, verbovali studenty středních škol do řad ruských tajných služeb i hackerů. Ve své analýze o tom informoval web rozhlasové stanice Rádio Svoboda/Rádio Svobodná Evropa.

Spojené státy minulý týden v rámci vyšetřování údajného ruského zasahování do amerických prezidentských voleb obvinily 12 příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU z útoků na počítače kanceláří Demokratické strany, včetně pracovní skupiny řídící předvolební kampaň demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Obviněni jsou i z toho, že poté zveřejnili na internetu ukradené e-maily několik měsíců před volbami. Obvinění byla oznámena v nepřítomnosti dotyčných osob a podle Moskvy jsou nepodložená.

Devět z 12 obviněných jsou podle Rádia Svoboda spojeni s vojenskou jednotkou 26165, která se v éře Sovětského svazu zabývala dešifrováním a kryptoanalýzou zpráv zachycených pro GRU. Odborníci se domnívají, že v současné době se jednotka soustřeďuje na moderní počítačové technologie.

Šéf jednotky Viktor Nětykšo, jehož jméno je první na seznamu obviněných, podle webu také verboval studenty do řad ruských hackerů. Společně s akademií ruské kontrarozvědky FSB mimo jiné údajně uzavíral smlouvy s moskevskými středním školami o přípravě studentů ke studiu na vysokých školách a k následné práci pro ruské tajné služby.

Okolnostmi údajného ruského vměšování do amerických voleb se zabývá vyšetřovací tým zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Ten už dříve obvinil 20 lidí a tři společnosti z podílu na kontroverzních aktivitách. Jsou mezi nimi čtyři bývalí členové týmu vedoucího předvolební Trumpovu kampaň, poradci z Bílého domu a 13 Rusů obviněných z účasti na skryté, ale intenzivní dezinformační kampani v sociálních médiích. Moskva vměšování do prezidentských voleb v USA ze strany Ruska odmítá.

 

 

Zdroj: ČTK

Obvinění Rusové z hackerských útoků v USA verbovali studenty do tajných služeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. EU uvalí cla na elektrokola z Číny

    Byznys ·

    Evropská unie (EU) uvalí od čtvrtka cla na dovoz veškerých elektrokol z Číny. Podle Evropské komise (EK) se budou pohybovat 27,5 procenta až 83,6 procenta. Informace v…

  2. Turecko po dvou letech ruší výjimečný stav

    Společnost ·

    V Turecku skončí tento týden výjimečný stav, který byl zaveden po pokusu části armády o puč v červenci 2016. Turecká vládní strana ale v pondělí předložila parlamentu …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.