Obrovské zadlužení Číny zvyšuje podle MMF riziko krize

Ekonomika Číny v následujících třech letech bude růst rychleji, než oproti tomu s čím se počítalo. Ekonomice pomůže neochota vlády omezit nebezpečnou výši zadlužení. S obrovským zadlužením ale stoupá v budoucnu riziko krize. Ve své zprávě o výhledu čínské ekonomiky o tom informoval Mezinárodní měnový fond.

Čínská ekonomika by měla v letech 2018 až 2020 růst v průměru o 6,4 procenta ročně. Doposud fond čekal zvýšení o šest procent. Pro letošní rok zvýšil MMF odhad růstu na 6,7 procenta z 6,2 procenta, napsal list Financial Times.

Čínská vláda slíbila mezi roky 2010 a 2020 zdvojnásobit velikost ekonomiky. Aby splnila tento cíl, toleruje obrovský růst dluhu. Výsledkem toho má být podle MMF zvýšení dluhu nefinančního sektoru do roku 2020 na více než 290 procent hrubého domácího produktu. Loni dluh činil 235 procent HDP. Ve své předchozí prognóze fond odhadoval, že zadlužení se v příštích pěti letech stabilizuje na hodnotě 270 procent HDP.

Fond varoval, že růst úvěrů je na nebezpečné trajektorii a zvyšuje riziko zpomalení ekonomického růstu. Vyzval proto Čínu k rozhodné akci, která by postupně zbrzdila nárůst objemu úvěrů. Vyšší zadlužení může také zhoršit schopnost Pekingu reagovat na případné krize na mezibankovním trhu.

Zástupce Číny u MMF Ťin Čung-sia odmítl varování. „Silnější výkon (čínské ekonomiky) od roku 2017 není řízen pouze politickými stimuly, ale je spíše odrazem vyvažování a strukturálního přizpůsobení,“ uvedl v oficiální odpovědi Pekingu. „Scénář personálu (MMF) o náhlém zpomalení čínské ekonomiky je velmi nepravděpodobný.“

Fond byl rovněž kritický k reformě státních podniků. Poznamenal, že velká část ekonomiky zůstává nadále nepřístupná firmám ze soukromého sektoru.

 

 

Zdroj: ČTK

Obrovské zadlužení Číny zvyšuje podle MMF riziko krize Foto: Mark Van Scyoc / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zaměstnancům Amazonu stoupne plat o osm procent

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon zvýší v Česku od září nástupní mzdu o osm procent. Hodinová sazba se tak zvýší na 135 korun, vedoucím týmu stoupne o 5,9 procenta …

 2. Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

  Byznys ·

  Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, mén…

 3. Jak vypadá největší rival Modelu S?

  Tech ·

  Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.