Obrazy Františka Muziky z německé sbírky se objeví na aukci v Praze

Více než čtyři desetiletí zůstalo 12 vrcholných děl malíře Františka Muziky ukryto v zahraničí jako součást německé soukromé sbírky. Od 5. do 21. září je představí aukční dům Dorotheum na výstavě v Galerii České spořitelny v Praze. Po skončení expozice bude kolekce zařazena do aukce. Aukce se uskuteční v sobotu 21. září od 14 hodin v Prague Marriott Hotel.

V roce 1972 byla v galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem uspořádána Muzikova retrospektivní výstava, kde autor představil 61 obrazů a 39 prací na papíře. Právě tam jeho tvorba natolik okouzlila významného místního sběratele, že si do své sbírky ošperkované díly věhlasných světových autorů zakoupil 12 Muzikových obrazů.

Sbírka je průřezem Muzikovou tvorbou 50., 60. a 70. let a zahrnuje většinu námětů, které ve své poválečné tvorbě výtvarně zpracovával. Nejvýznamnějším dílem je Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948 - opakovaně vystavovaný obraz, jenž byl poprvé představen už na benátském Bienále téhož roku. Velký Elsinor XI a Tři velké larvy III v modré jsou naopak monumentální obrazy, jimiž Muzika uzavírá cykly Larev a Elsinorů, které pro něj byly v 60. letech nejzásadnějšími malířskými výzvami. Jedná se o dosud největší umělcovy obrazy, které se kdy na trhu s uměním objevily. Formátově je dokáže předčít jediné dílo - Velká fuga III z roku 1965, která se však dnes nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze.

„Věřím, že výstava přitáhne milovníky umění, protože svou výjimečností a kvalitou bude ojedinělá, řekl expert na výtvarné umění společnosti Dorotheum Michal Šimek. 

Zdroj: ČTK


Obrazy Františka Muziky z německé sbírky se objeví na aukci v Praze Foto: praha.eu

reklama

Další články

 1. Nálada investorů v eurozóně se v srpnu zlepšila

  Byznys ·

  Nálada investorů v eurozóně se tento měsíc zlepšila a dosáhla druhé nejvyšší úrovně od začátku roku. Vyplývá to z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná skupina…

 2. ERA chystá zakázku pro letiště v Rumunsku

  Byznys ·

  Pardubická firma ERA zajistí pro mezinárodní letiště Napoca v severní části Rumunska systém,který pokryje vzdušný prostor alternativní radiolokační sledovací technologií.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.