Obrat internetových obchodů se letos zvýší o deset miliard korun, uvádí průzkum

Obrat internetových obchodů se letos zvýší zhruba o deset miliard korun na přibližně 80 miliard Kč díky tomu, že na internetu nakupuje alespoň jednou ročně 96 procent Čechů. Vyplývá to z údajů společnosti Shoptet, která se zabývá tvorbou a pronájmy internetových obchodů.

Průměrná hodnota nákupní objednávky se letos zvýšila o pět procent na 1712 korun. Lidé nejčastěji využívají jako způsob platby bankovní převod a dobírku, a to v 32 respektive 27 procent případů. Nákupy přes internet jsou oblíbené především díky úspoře času a snadnému srovnání cen.

V Česku měsíčně používá internet přes 6,5 milionu lidí, z toho tři miliony přistupují na internet z mobilních zařízení. Celkem 46 procent nakupuje online alespoň jednou v měsíci. O něco častěji na internetu nakupují ženy.

Mezi nejčastější položky, které se ve virtuálních košících Čechů objevují, patří oblečení, počítače a sportovní oblečení a vybavení. Lidé se naučili přes internet kupovat i věci běžné denní potřeby. Obvyklý nákup zboží na internetu je do 2000 korun.

“V současné době se odhaduje, že je v Česku přes 37.000 internetových obchodů, jen během letošního roku jich až dva tisíce přibylo. Jejich obrat letos vzroste o 15 procent,” uvedl výkonný ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

Jako největší problém u online nákupů vidí 50 procent Čechů fakt, že si nemohou vybranou věc prohlédnout, osahat a vyzkoušet. Mezi další závažné nedostatky patří neochota platit poštovné, obavy z reklamací a vrácení peněz či obava ze zneužití platebních i osobních údajů.

Z hlediska technického řešení jednotlivých českých e-shopů vítězí pronájem již hotových šablon, který využívá 56 procent obchodů. Zhruba 38 procent stojí na Open Source základě a asi šest procent jich vzniklo individuálně.

Zdroj: ČTK

Obrat internetových obchodů se letos zvýší o deset miliard korun, uvádí průzkum Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.