Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun

Ministerstvo obrany by mělo během příštích týdnů uzavřít smlouvy za téměř pět miliard korun. Mezi plánovanými tendry je servis vrtulníků řady Mi za více než čtyři miliardy korun, nákup munice nebo nových masek. Informaci přinesl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Zakázky minulý týden schválilo kolegium ministerstva obrany. Ve čtvrtek již úřad podepsal smlouvu na pořízení modulárních bojových kompletů pro vojáky.

„Pokračujeme v modernizaci armády a doplňování zásob, v nejbližších týdnech uzavřeme smlouvy za pět miliard korun. A to s českými dodavateli, takže současně pokračujeme v podpoře domácího obranného průmyslu,“ uvedl Stropnický.

Nejvíce peněz z těchto zakázek půjde na servis 41 vrtulníků řady Mi. „Na základě dosavadních zkušeností jsme připravili jedinou komplexní smlouvu s takovým finančním objemem, aby byl zajištěn servis všech čtyř desítek vrtulníků Mi do roku 2023,“ řekl ministr. O armádní vrtulníky by se na základě chystané rámcové smlouvy měl starat státní podnik LOM Praha. Ministerstvo předpokládá, že za tuto dobu za servis zaplatí 4,159 miliardy korun s DPH. Dosud byl servis vrtulníků zajištěn na základě tři různých smluv, podotkl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Výše kontraktu byla podle něho schválena posudkem. „Během jednání s LOM se podařilo snížit hodinové sazby za práci oproti dosavadním smlouvám,“ uvedl Pejšek.

Další smlouva se týká nákupu nových plynových masek. Ministerstvo je plánuje nakupovat podle potřeby od Gumáren Zubří. Pejšek předpokládá, že do roku 2019 k současným 22 000 maskám přibude dalších 17 000. Obrana by za ně měla zaplatit do 170 milionů korun s DPH. „Cena byla posouzena experty armády a posudkem Vojenského výzkumného ústavu Brno,“ poznamenal Pejšek.

Se sedmi dodavateli plánuje ministerstvo obrany uzavřít smlouvy za celkem 475 milionů korun na dodávky různých druhů munice. Podle Pejška dá nejvíce peněz obrana za náboje pro letecké kanony gripenů, nakoupí také ruční dýmové granáty a další druhy dýmovnic. Česká zbrojovka dodá munici za více než 300 milionů korun, další munici vyrobí firmy Zeveta nebo Explosia. Na dodávku munice bylo celkem vypsáno 16 zakázek.

Již ve čtvrtek ministerstvo uzavřelo zakázku s firmou Pramacom-HT na dodávku tří souprav modulárních bojových kompletů, které jednotlivým vojákům umožní například zjistit polohu protivníka a označit ho za cíl letectvu nebo dělostřelectvu. V ceně 197 milionů je i jeden výcvikový set. Podle Pejška již v letech 2013 a 2015 ministerstvo koupilo tento komplet od stejné firmy přes alianční agenturu NSPA pro některé jednotky 4. brigády rychlého nasazení. „Nyní budeme vybavovat další jednotky,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Obrana uzavře zakázky za pět miliard korun Foto: ČTK/Vondrouš Roman: Ministr obrany Martin Stropnický

reklama

Další články

 1. Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

  Společnost ·

  Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena,…

 2. Budou úřady zakrývat billboardy?

  Byznys ·

  Úřady začnou billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které…

 3. Učitelé zvažují možnost stávky

  Společnost ·

  Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví jejich požadavkům na zvýšení platů ve školství. Vyhlášení pohotovosti avizoval na d…

 4. Devět nejničivějších hurikánů americké historie

  Společnost ·

  Zabijácké hurikány nejsou v oblasti Texasu a pobřeží Mexického zálivu žádnou anomálií. Povodně v některých případech napáchají větší škody než silný vítr. Stejně tak j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.