Obnovitelné zdroje energie dostanou státní podporu až poté, co dotace schválí Evropská unie

Energetický regulační úřad (ERÚ) zatím nevypíše podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů. Neučiní tak do té doby, než podporu schválí Evropská komise. Včera to v České televizi řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Takzvanou notifikaci, která je souhlasem komise o tom, že podpora je udělena oprávněně, má v Česku pouze sedm procent příjemců. Stát přitom na podpoře obnovitelných zdrojů energie vyplatí okolo 45 miliard korun ročně. Postoj Vitáskové kritizovala Česká fotovoltaická průmyslová asociace a také Aliance pro energetickou soběstačnost. 

Důvodem, proč notifikaci většina producentů dlouhodobě nemá, je podle Vitáskové mimo jiné i to, že se podporovaným zdrojům platí z veřejných peněz více, než by se mělo. „V některých zdrojích, jako byly například některé druhy fotovoltaických elektráren, je návratnost sedm let, ale my budeme platit dvacet let tuto podporu,“ uvedla Vitásková v České televizi.

Podle ní takzvané překompenzace veřejně už dříve přiznal i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Na tuto skutečnost rovněž poukázal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), dodala Vitásková.

„Vládní materiály jasně dokládají, že nevypsání podpory pro obnovitelné zdroje je krok mimo zákonné mantinely,“ uvedla v tiskovém prohlášení výkonná ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Hamáčková. Podle ní unijní pravidla veřejné podpory nikterak regulační úřad nelimitují a podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v rozporu s právem EU není. Pokud ERÚ odloží vypsání podpory až na jaro příštího roku, může to podle asociace vést ke krachu desetitisíců projektů obnovitelných zdrojů.

Výplatu podpory pro energie z obnovitelných zdrojů ve středu schválila vláda. ERÚ však následně uvedl, že podporu nevyplatí a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Vyplacením podpory by ERÚ porušil zákon, argumentoval úřad. Ministr Mládek v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby záležitost urychleně vyřešily.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se Evropská komise k otázce oprávněnosti vydávání veřejné podpory vyjádří v rozmezí února až dubna příštího roku.

ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.

 

 

Zdroj: ČTK

Obnovitelné zdroje energie dostanou státní podporu až poté, co dotace schválí Evropská unie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.