Obnova veřejného osvětlení může trvat až 15 let. Nejkritičtější je situace v malých obcích

Veřejné osvětlení je v České republice ve špatném stavu a v nejbližších letech ho čekají nemalé investice. Podle generální ředitele společnosti Lamberga, která se zabývá vývojem a výrobou LED osvětlení, Jiřího Švestky by současným tempem obnova veřejného osvětlení trvala až 15 let. S větší podporou státu by tato doba mohla být třetinová. 

Najdeme u nás více moderního osvětlení nebo je tu zůstává ta stará, původní síť?

V České republice, bohužel, je ta situace v oboru veřejného osvětlení velice – bych možná řekl rovnou – v závažném stavu. Jenom pro informaci, v ČR máme zhruba 1,4 milionů svítidel ve veřejném osvětlení. Takováto soustava vyžaduje ročně investici na obnovu zhruba 1,5 mld. Kč. Ročně se do soustavy dává zhruba 600 mil. Kč.

Možná se to někomu bude zdát hodně, ale když zvážíte to, že je tady 1,4 milionů svítidel, tak těch 600 mil. Kč je hrozně málo. Dokonce existuje i vlastně studie, kdy bychom tu soustavu měli nějakým způsobem doplnit, to z důvodu bezpečnosti, zejména například na některých úsecích krajských silnic, takováto akce by dokonce vyžadovala odhadem až 15 mld. Kč. A to je jednorázová investice. A samozřejmě obce a příslušné organizace řeší, kde takovéto obrovské sumy sehnat.

 

Jak k dané situaci přistupuje stát nebo příslušné instituce, do jejichž gesce tato problematika patří?

Úplně otevřeně můžeme říct, že možná řeší, ale výsledky nejsou vidět. Když jsem v úvodu tohoto rozhovoru mluvil o těch obrovských částkách, tak je samozřejmě nasnadě, aby se takováto situace řešila vznikem nějakého fondu nebo nějakého dotačního programu nebo něčeho podobného. A částky v takovýchto rozměrech není možné řešit, nechat je na těch obcích, aby si je prostě získávala třeba u privátních zdrojů. I když v některých situacích, například u těch obcí, i využití těch privátních prostředků by mohlo přinést výrazné zlepšení situace. V těch obcích je ta situace s veřejným osvětlením ještě kritičtější než ve městech.

 

U těch vesnic, je tam vůle to řešit? Mají možnosti to řešit? Využívají jiné možnosti než z státní?

Využívají, ale je to jen velmi malé množství. Panuje tady taková jakási obava o to, že žádná politická reprezentace, třeba při použití těch privátních zdrojů, nechce tu obec zadlužit, když ji bude na konci svého volebního období odevzdávat. Ale samozřejmě to je na nich, aby na dvě misky jedné váhy položili na jednu stranu bezpečnost občanů a komfort, který přináší fungující veřejné osvětlení a na druhou stranu tu investici, která do toho musí přijít.

Situace se v mnohém v tom privátním finančnictví zlepšila, protože jestli my se v oboru pohybujeme nějakých šest let, kdy bylo téměř nemožné sehnat financování na dobu kratší pěti šesti let, dneska jsou finanční zdroje, které zejména obcím a městům slibují patnáctileté splátkové kalendáře. Takže já myslím, že tady vzniká a bude vzniká další prostor.

 

Článek obsahuje pouze část z rozhovoru s generálním ředitelem společnosti Lamberga Jiřím Švestkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

reklama

Další články

  1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

  2. Tusk zůstává v čele rady

    Společnost ·

    Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.