Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky

Americkému státu Texas potrvá po úderu hurikánu Harvey roky, než odstraní následky. Řekl to dnes texaský guvernér Greg Abbott. Ačkoli výše škod zatím nebyla vyčíslena, guvernér tento týden řekl, že k nápravě bude nezbytná pomoc federální vlády v objemu více než 125 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč), což by překonalo i pomoc po řádění hurikánu Katrina v roce 2005.

Abbott dnes v pořadu Dobré ráno, Ameriko stanice ABC řekl, že voda v Houstonu už začala opadávat, ale další města záplavám stále čelí. "Vyhrabat se z téhle katastrofy bude trvat roky," dodal.

Podle Abbotta je klíčové, aby se Texas vrátil k normálnímu životu co nejrychleji. S obnovou pak pomůže nejen texaská vláda, ale i ta federální. Abbott také řekl, že Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) chce pomáhat především těm zasaženým, kteří neměli pojištěný majetek.

S nutností rozsáhlé pomoci Texasu souhlasí i prezident Donald Trump. "Texas se rychle zotavuje díky těm skvělým mužům a ženám, kteří tvrdě pracují," napsal prezident na twitteru. Mnoho práce na obnově poničeného státu ale podle něj stále zbývá vykonat.

Starosta Houstonu Sylvester Turner dnes uvedl, že se obrátil na agenturu FEMA s žádostí o předběžnou pomoc v objemu 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč), která bude určena na odklízení trosek. Slíbil také, že do roka bude Houston opět zářit a že se stane ukázkou toho, jak si velké americké město poradilo s ničivou přírodní katastrofou.

 

Zdroj: ČTK

Obnova Texasu po hurikánu Harvey bude trvat roky Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Budou úřady zakrývat billboardy?

  Byznys ·

  Úřady začnou billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které…

 2. Učitelé zvažují možnost stávky

  Společnost ·

  Školské odbory vyhlásí stávkovou pohotovost, pokud koaliční rada v pondělí nevyhoví jejich požadavkům na zvýšení platů ve školství. Vyhlášení pohotovosti avizoval na d…

 3. Devět nejničivějších hurikánů americké historie

  Společnost ·

  Zabijácké hurikány nejsou v oblasti Texasu a pobřeží Mexického zálivu žádnou anomálií. Povodně v některých případech napáchají větší škody než silný vítr. Stejně tak j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.