Oblíbené turistické destinace Lombok a Bali postihlo zemětřesení, vyžádalo si desítky obětí

Indonéský ostrov Lombok navštěvovaný hojně turisty postihlo v neděli silné zemětřesení. Otřesy měly intenzitu sedm stupňů a cítit byly i na sousedním ostrově Bali. Podle tamních úřadů si zemětřesení vyžádalo nejméně 91 obětí. Přes 200 lidí utrpělo vážná zranění. Bilance mrtvých a zraněných ale patrně ještě poroste, protože do některých oblastí na těžce postiženém severu Lomboku se stále nedostali záchranáři

Většinu obětí si zemětřesení vyžádalo na Lomboku, dva lidé zahynuli na sousedním Bali. Všech 91 mrtvých jsou Indonésané.

Práci záchranářů komplikují výpadky elektřiny, poničené mosty a špatné telefonické spojení. Indonéská armáda dnes vyslala na Lombok a Bali tři letadla se zdravotníky a humanitární pomocí.

Mezinárodní letiště na Lomboku, který patří stejně jako Bali mezi oblíbené turistické destinace, zaplavili narychlo evakuovaní zahraniční turisté. Vedení letiště proto podle britského deníku The Guardian požádalo letecké společnosti, aby přidaly další spoje.

Šéf místní policie na severním Lomboku uvedl, že na ostrově došlo k výpadku elektřiny, takže nebylo možné posoudit celou situaci. Kvůli výpadku proudu bylo na půl hodiny evakuováno lombocké letiště.

Indonéské úřady nejprve vydaly varování před nejnižší úrovní cunami, později ho ale zrušily. Ve třech vesnicích byly zaznamenány malé, zhruba 15centimetrové vlny.

Agentura Reuters uvedla, že otřesy způsobily paniku mezi obyvateli a turisty, oba ostrovy jsou totiž oblíbeným místem pro dovolené. Oblast navíc postihlo zemětřesení i minulý týden, kdy si otřesy o síle 6,4 stupně vyžádaly téměř dvě desítky obětí a způsobily značné materiální škody. Několik stovek lidí po nich zůstalo až dva dny uvězněno na svazích místní sopky.

Ohnisko zemětřesení bylo v poměrně mělké hloubce asi deseti kilometrů, podobně jako 29. července, kdy měly otřesy ohnisko v hloubce asi sedmi kilometrů.

Lidé na Bali po otřesech vybíhali z hotelů, domů a restaurací, uvedla agentura Reuters. "Všichni hoteloví hosté běželi ven, tak jsem také utíkala na ulici," popsala události australská turistka. Dodala, že místní se snažili lidi uklidnit, aby nepropadali panice.

 

 

Zdroj: ČTK, YRN

Oblíbené turistické destinace Lombok a Bali postihlo zemětřesení, vyžádalo si desítky obětí Foto: ČTK/AP/Sidik Hutomo

reklama

Další články

 1. Visí ve vzduchu riziko měnové války?

  Byznys ·

  Čínská měna jüan už několik měsíců v řadě ztrácí na své hodnotě. Americký prezident Donald Trump Pekingu podsouvá, že chce devalvací zlevnit vývoz a zmírnit dopad amer…

 2. Česko sužují vedra, deseti krajům hrozí požáry

  Společnost ·

  Českou republiku sužuje suché a teplé počasí. Důsledkem toho hrozí v deseti krajích vznik požárů. Největší riziko je především v severní polovině Čech a na střední a j…

 3. Rusko nerespektuje sankce vůči KLDR

  Byznys ·

  Rusko vydává nová pracovní povolení tisícům Severokorejců. Ti přicházejí do země nejspíš v rozporu se sankčním režimem OSN. Informoval o tom americký deník The Wall St…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.