Oblast IT trápí nedostatek pracovních sil, mohou ji ale obohatit lidé z jiných oborů

IT odvětví se musí v Česku vypořádat s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Generální ředitel mezinárodní konzultační společnosti Adastra Pavel Kysela říká, že tento problém se snaží vyřešit prostřednictvím kandidátů z jiných oborů. Snaží se totiž najít správnou kombinaci oborů, které mohou IT obor obohatit. Jedná se o finanční a telekomunikační obory nebo pojišťovnictví.

Česká republika se potýká s nedostatkem kvalifikovaných odborníků v IT sektoru. Znalce v oboru přetahují mimo jiné i zahraniční společnosti. České firmy se tak potřebují více zviditelnit a musí být pro potenciální zaměstnance atraktivní. Budoucí zaměstnance už podle Kysely nepřitahuje pouze atraktivní plat, důležitým kritériem je i zajímavost segmentu nebo produktu. V neposlední řadě hraje roli i pracovní prostředí.

„Podle společnosti Hays kvalitní kandidáti v současné době nezůstávají na trhu déle než jeden až dva týdny. To z naší zkušenosti mohu jednoznačně potvrdit,“ řekl Kysela. IT společnosti tak nemohou při výběru kvalitních zaměstnanců otálet. Kysela říká, že jeho společnost se kvůli nedostatku zaměstnanců nezaměřuje pouze na odborníky z IT. Všímá si i jiných oborů, které mohou jejich segment obohatit.

Potřební jsou například lidé s matematickým a statistickým vzděláním. Uplatnění naleznou i pracovníci se zaměřením na finance, telekomunikace nebo pojišťovnictví. Šanci mají i ekonomicky vzdělaní lidé. „Snažíme se je pak doučit to, co jim k tomu ideálu, který bychom potřebovali, chybí. To znamená, že lovíme všude možně. Snažíme se najít tu správnou kombinaci dovedností, kterou potřebujeme pro náš obor,“ sdělil Kysela na rádiu Zet.  

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s generálním ředitelem mezinárodní konzultační společnosti Adastra Pavlem Kyselou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Oblast IT trápí nedostatek pracovních sil, mohou ji ale obohatit lidé z jiných oborů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.