Objem úvěrů v prosinci vzrostl o téměř 5 procent, domácnosti si braly nejvíce hypoteční úvěry

Celkový objem úvěrů v České republice vzrostl ke konci roku 2014 o 4,8 procenta na 2 635 miliard korun. Vyplývá to z údajů České bankovní asociace (ČBA). Na růstu se nejvíce podílely domácnosti, které využívaly především úvěry na bydlení. Důvodem jsou mimo jiné stále klesající úrokové sazby hypoték.

Objem úvěrů na bydlení vzrostl v prosinci podle hlavní ekonomky ČBA Evy Zamrazilové o 5,6 procenta na 900 miliard korun. Domácnosti si vzaly v prosinci 2014 úvěry v celkové výši 32,1 miliardy korun, téměř dvě třetiny této sumy byly určeny právě na bydlení. Hypoteční úvěry mohli podle ČBA zájemci v prosinci získat v průměru za 2,57 procenta, zatímco v listopadu dosahoval průměrný úrok 2,66 procenta.

K růstu celkového objemu úvěrů přispěly i předvánoční nákupy. Například finanční leasing dosáhl hodnoty 5,1 miliardy korun. Oproti prosinci 2013 tak stoupl o 70 procent.

„Prosinec byl ve znamení mohutného zájmu podniků o nové úvěry, jemuž banky velmi ochotně vyhověly. Celkově podniky čerpaly nové úvěry ve výši 85,5 miliardy korun, což je nejvíce od června 2007. Nové úvěry v objemu do 7,5 milionu korun se meziročně téměř zdvojnásobily, což znovu potvrzuje zvyšující se úvěrovou aktivitu v segmentu malých a středních podniků. Největší úvěry nad 30 milionu korun stouply meziročně o více než polovinu,“ řekla Zamrazilová. 

 

Zdroj: Zet

Objem úvěrů v prosinci vzrostl o téměř 5 procent, domácnosti si braly nejvíce hypoteční úvěry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.