Objem stavebních zakázek meziročně vzrostl o třetinu na téměř 110 miliard korun

Stavební firmy získaly během tří čtvrtletí od veřejné správy zakázky za 109,8 miliardy korun, což je meziročně o 32,8 procenta více. Čísla ovlivnila novela zákona o veřejných zakázkách platná od letošního ledna, která zvýšila limit pro zveřejňování podlimitních stavebních zakázek z původních tří milionů na dvojnásobek.

Hodnota zadaných zakázek na pozemní stavby, tedy hlavně na budovy, vzrostla meziročně o deset procent na 28 miliard korun. Objem zakázek na inženýrské stavby také stoupl, a to o 42,9 procenta na 81,725 miliardy korun.

 „Meziroční růst počtu a hodnoty zadaných zakázek v letošním lednu až září by byl (při očištění o vliv novely zákona o veřejných zakázkých) ještě vyšší,“ upozornil ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc.

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo 1427 společností. Největší objem získala Skanska, která vyhrála 69 tendrů za 4,85 miliardy korun. Z dalších 736 milionů korun bude mít podíl díky sdružení s jinými firmami.

Hodnota zakázek zadaných vládním sektorem vzrostla meziročně o 21,6 procenta na 44,77 miliardy korun. Města a obce zadaly stavební zakázky za 54,5 miliardy korun, což je meziročně o 51 procent více. Jejich podíl vzrostl o šest procentních bodů na 49,7 procenta. Největší objem zakázek zadala Správa železniční dopravní cesty; šlo o celkem 95 zakázek za 19 miliard korun.

Největší letos zadanou veřejnou zakázkou na stavební práce bylo zdvojení elektrického vedení zadané společností ČEPS, kterou za 2,7 miliardy korun získalo sdružení GA Energo technik, Elektrotrans a Elcon Bratislava. Dvě zakázky s cenou nad miliardu zadala také SŽDC. Skanska od ní získala dvoumiliardovou zakázku a AŽD Praha zakázku za 1,55 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic se do přehledu největších zakázek dostalo s tendrem na výstavbu přeložky silnice I/11 v úseku Oldřichovice - Bystřice. Tu za 2,054 miliardy korun postaví sdružení Mota-Engil Central Europe Česká republika a SDS Exmost.

Zdroj: ČTK

Objem stavebních zakázek meziročně vzrostl o třetinu na téměř 110 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.