Objem akciových obchodů na pražské burze letos vzrostl o téměř 10 procent

Pražská burza letos zaznamenala nárůst objemu obchodů na akciovém trhu oproti minulému roku o 9,4 procenta na 167,9 miliard korun. Informace vyplývají z tiskové zprávy, které burza dnes zveřejnila. K nárůstu objemu obchodů došlo v Praze poprvé od roku 2007, kdy obchody převýšily hodnotu bilionu korun. Důvodem jsou rekordně nízké úrokové sazby. 

„Za nárůstem obchodní aktivity na pražské burze stojí rekordně nízké úrokové sazby, které nutí české i zahraniční fondy investovat více do akcií než do dluhopisů,“ vysvětlil analytik společnosti Colosseum František Bostl. Tento trend by měl podle něj zřejmě pokračovat i nadále. Na druhou stranu je velice pravděpodobné, že parket pražské burzy v příštím roce opustí společnosti NWR, Cetin a Pivovary Lobkowicz, což může mít na obchodní aktivitu sice malý, ale přesto negativní vliv. Objemem obchodů se řadí pražská burza mezi ty nejmenší a nejméně likvidní burzy v Evropě.

Průměrný denní objem obchodů se letos zvýšil na 674,3 milionu Kč, zatímco v roce 2014 to bylo 614 milionů Kč. Současně rostl i počet transakcí, který v roce 2015 stoupl na 785 551. Tento ukazatel roste na pražské burze již třetí rok v řadě, předloni činil 607 000, loni pak 630 tisíc.

Mezi nejobchodovanější emise v Praze patřil již tradičně ČEZ (59,68 miliardy Kč), následovaný Komerční bankou (53,39 miliardy Kč) a Erste Group (23,56 miliardy Kč).

V prosinci bylo zahájeno obchodování s nově upsanými akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Za celkem 19 obchodních dní zbývajících do konce roku 2015 byly zobchodovány akcie firmy v objemu téměř 44 milionů korun.

České akcie letos posílily podle indexu PX zhruba o jedno procento, index ukončil obchodní rok na 956 bodech. Nejvíce ovlivnil vývoj indexu pokles akcií elektrárenské společnosti ČEZ, které ztratily čtvrtinu hodnoty. Mezi nejziskovější patřily akcie Erste Group, Cetinu či Unipetrolu. Loni i předloni ztratily české akcie podle PX téměř pět procent.

BCPP je z 92,74 procenta dceřinou společností skupiny CEE Stock Exchange Group (CEESEG). Ta je největší burzovní skupinou v regionu střední a východní Evropy.

 

 

Zdroj: ČTK

Objem akciových obchodů na pražské burze letos vzrostl o téměř 10 procent Foto: ČTK/Volfík René

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.