Obchodní napětí mezi Čínou a Spojenými státy pomáhá k růstu kurzu dolaru

Euro dnes na devizových trzích vůči dolaru ztrácelo téměř půl procenta a čínský jüan klesl na nejnižší úroveň za 14 měsíců. Měny tak reagovaly na eskalaci obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou, který investory přiměl poptávat zejména americkou měnu. Její zpevnění zvýraznilo pokles britské libry, která se dostala pod prodejní tlak po prohlášení guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho. Ten vyjádřil opatrnost v návaznosti na dopady odchodu Británie z Evropské unie.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 16:00 SELČ přidával 0,3 procenta na 94,90 bodu. Euro na dolar pak 0,3 procenta ztrácelo a pohybovalo se kolem 1,1623 USD. Vůči japonskému jenu dolar odepisoval 0,3 procenta na 111,38 JPY.

Úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu navrhl zvýšit z deseti na 25 procent cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,4 bilionu Kč). Čína Spojené státy vyzvala, aby začaly jednat rozumně, a uvedla, že pokud Washington podnikne další kroky v omezování obchodu, zareaguje stejně. Čínský jüan pak oslabil až na nejslabší úroveň od loňského května.

Švýcarský frank, který je považován za bezpečnou měnu v dobách nejistoty, k euru přidával 0,1 procenta na 0,8653 eura. K dolaru ale více než 0,2 procenta ztrácel a nacházel se na 1,0057 USD.

Libra oslabuje, přestože britská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta. Obchodníci totiž s tímto krokem již počítali. Trh poté reagoval na slova guvernéra banky Marka Carneyho, který na tiskové konferenci signalizoval, že vzhledem k nejistotě spojené s brexitem a předpokladu, že inflace během tří let klesne k dvouprocentnímu cíli banky, bude další zvyšování úroků pozvolné a omezené. Britská měna k dolaru ztrácela 0,7 procenta na 1,3032 USD, k euru odepisovala skoro 0,3 procenta na 1,1225 eura.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Obchodní napětí mezi Čínou a Spojenými státy pomáhá k růstu kurzu dolaru Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. ČNB přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 1…

 2. Biden by v příštích volbách porazil Trumpa

  Společnost ·

  Bývalý americký viceprezident Joe Biden by v případě své kandidatury pravděpodobně v prezidentských volbách za dva roky porazil dosavadní hlavu státu Donalda Trumpa. P…

 3. Huawei předstihl Apple v prodeji smartphonů

  Byznys ·

  Čínská firma Huawei se stala novou dvojkou v prodeji chytrých telefonů. Předehnala tak americkou společnost Apple. V rámci letošního druhého čtvrtletí prodala 54,2 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.