Obchodní řetězce mají podle Zemana u potravin nepřiměřeně vysoké marže

Obchodní řetězce mají podle slov české hlavy státu Miloše Zemana u některých potravin nepřiměřeně vysoké marže a to na úkor tuzemských potravinářských firem. Obchodní řetězce by tím pádem měly být regulovány, ve středu to uvedl Zeman v rámci olomoucké návštěvy mlékárny Olma, která patří do holdingu Agrofert. Dříve ji vlastnil předseda ANO Andrej Babiš, a nyní je ve svěřenském fondu.

Prezident své tvrzení o nepřiměřeně vysokých maržích obchodních řetězců ilustroval na ceně jogurtů. „Nákupní cena pět korun, prodejní cena deset korun. Tak i když odečteme DPH, no tak samozřejmě je tam asi 60 nebo 70procentní obchodní marže. Takže snažme se regulovat obchodní řetězce a snažme se také o to, abychom jako v jiných zemích tady měli i národní obchodní řetězec s přiměřenými maržemi,“ řekl Zeman.

Přiměřené marže obchodních řetězců by podle Zemana pomohly tuzemským potravinářům i soběstačnosti Česka v oblasti potravin. „Předpoklad, aby ta soběstačnost se zvýšila, znamená zvýšení výkupních cen. Ale pozor - nikoli na úkor spotřebitele, ale na úkor obchodních řetězců,“ podotkl prezident, podle něhož by se soběstačnost ČR mohla zvýšit u řady druhů potravin i zemědělských komodit, které lze v tuzemsku produkovat.

Zeman obchodní řetězce kritizuje dlouhodobě. Před více než dvěma roky řekl, že právě ony jsou největší překážkou českého potravinářství a mají marže až 63 procent. V roce 2013 přišel s návrhem, aby jako protiváhu nadnárodních obchodních řetězců vytvořili čeští potravináři a zemědělci vlastní řetězec obchodů s potravinami.

Vedení Olmy si Zemanovi postěžovalo, že kvůli odvetným sankcím Ruska má problémy s odbytem jogurtů. Prezident přislíbil, že téma zmíní při své chystané návštěvě Ruska, kam ho v závěru listopadu doprovodí zástupci více než 120 českých firem. Podobné odbytové problémy jako Olma má podle Zemana například mlékárna Madeta a další české firmy.

Zemana při příchodu do jídelny mlékárny Olma, kde se setkal se zaměstnanci podniku, kulhal a podpírali ho členové ochranky. „Dámy a pánové, především se musím omluvit, že jsem k vám přikulhal. Příčina je jednoduchá. Dnes ráno jsem si v hotelu vlastní neopatrností narazil koleno, které mně sice zabandážovali, ale přesto, abych se nedostal do nějaké nepříjemné situace, chodím s podporou své ochranky,“ řekl Zeman.

Prezident ve středu zahájil třídenní návštěvu Olomouckého kraje. Je ubytován v Olomouci a postupně navštíví Lipník nad Bečvou na Přerovsku, Mohelnici a Zábřeh na Šumpersku a obec Vápenná na Jesenicku. Jde o pátou Zemanovu návštěvu v tomto kraji během jeho působení v prezidentské funkci.

 

 

Zdroj: ČTK

Obchodní řetězce mají podle Zemana u potravin nepřiměřeně vysoké marže Foto: yakub88 / Shutterstock.com: Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Avast se chystá ke vstupu na londýnskou burzu

    Byznys ·

    Antivirová firma Avast Software, jež sídlí v Praze, plánuje vstoupit na londýnskou burzu. Ta by mohla český podnik ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.