Obchod s diamanty se v ČR podobá Divokému západu, investoři drahým nerostům nevěří

Obchod s diamanty se v Česku stále podobá Divokému západu. Na trhu je totiž velké množství diamantů s nadhodnocenou cenou, nepřesně uvedenými parametry nebo falešnými certifikáty. Na rádiu Zet to řekl Ondřej Vachůn ze společnosti Solide Diamonds. Z toho důvodu v ně nemají ani investoři velkou důvěru. Investice do diamantů se v případě správně zvoleného diamantu za odpovídající cenu podle Vachůna vyplatí.

„Na podzim roku 2013 proběhla kontrola České obchodní inspekce, která se zaměřila na pravé kameny použité ve špercích. Odevzdáno bylo celkem dvanáct vzorků a znalecké posudky potvrdily, že v jedenácti případech nebyly šperky osazeny deklarovanými danými kameny, ale levnějšími variantami kamenu a v jednom případě dokonce sklem,“ řekl Vachůn.

Investice do správného diamantu může být ovšem správnou volbu pro uchování peněz. Vachůn svým klientům zdůrazňuje, že koupě diamantu nepřinese zbohatnutí. Jde o uchování hodnoty a určité pojistky při neočekávaných situacích.

„Pro určení ceny bílých diamantů je standardní mezinárodně uznávaný ceník Rapaport, který je v dolarech. Hodnota konkrétního diamantu se následně určuje podle čtyř základních parametrů, jako je váha, čistota, barva a brus. Tyto parametry jsou pak známé jako 4C z anglického Carat, Color, Clarity a Cut. Velmi důležitý je i certifikát diamantu,“ sdělil Vachůn.

Podle Vachůna je důležité při každém nákupu požadovat mezinárodně uznávaný certifikát vydaný gemologickou laboratoří.

 

Dražba druhého největšího diamantu na světě

Koncem června svět očekává v Londýně dražbu druhého největšího diamantu. Vzácný nerost o velikosti tenisového míčku nese název Lesedi La Rona. Jeho stáří se přitom odhaduje na více než tři miliardy let a prodat by se mohl za 70 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

„Jedná se o největší diamant objevený za posledních sto let a druhý největší diamant vůbec. V neopracovaném stavu váží 1111 karátů a byl objeven v Botswaně v listopadu 2015. Větší je už pouze Cullinan, který před opracováním vážil 3107 karátů a je součástí koruny britského impéria,“ informoval Vachůn.

Aukční síně Christie´s nebo Sotheby´s pravidelně nabízejí ve svých aukcích nejvzácnější diamanty na světě. Ve většině případů jde o velké kameny, jež disponují jedinečnou čistotou a barvou. V poslední době si investoři oblíbili barevné diamanty.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Ondřejem Vachůnem ze společnosti Solide Diamonds. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Obchod s diamanty se v ČR podobá Divokému západu, investoři drahým nerostům nevěří Foto: ČTK/AP/Seth Wenig: Lesedi La Rona

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.