Obavy z globálního růstu vyvolaly pokles amerických akcií, dolar oslabil

Nový týden pro akcie ve Spojených státech začal poklesem. Stalo se tak důsledkem obav z globálního ekonomického růstu. To se dotklo především bank a dalších společností citlivých na vývoj ekonomiky. Akcie se dostaly ze svých denních limit zásluhou oživení u energetických firem.

Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 177,92 bodu, tedy 1,1 procenta, na 16 027,05 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 26,61 bodu, neboli 1,42 procenta, na 1853,44 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 79,39 bodu, čili 1,82 procenta, na 4283,75 bodu.

Americké banky následovaly ve ztrátách své kolegy v Evropě. Evropské banky včera výrazně oslabily kvůli pochybnostem ohledně zdraví evropského bankovního sektoru. K poklesu amerických bank přispívá rovněž nejistota kolem dalšího vývoje úrokových sazeb v USA, tedy zda centrální banka USA (Fed) letos zvýší úroky.

Dílčí index S&P finančních firem oslabil o 2,6 procenta a od počátku letošního roku ztrácí již 14,6 procenta. Finanční sektor je tak sektorem s nejhorším letošním výkonem. Z dalších firem akcie Facebooku klesly o 4,2 procenta a Amazonu o 2,8 procenta. Energetickým firmám se však podařilo koncem obchodování zvrátit předchozí ztráty.

Americký dolar v pondělí oslabil a vůči jenu se propadl nejníže za 15 měsíců. Ke ztrátám přispěl pokles cen ropy a pochyby, zda zavedení negativní úrokové sazby japonskou centrální bankou bude účinné, což přimělo investory vrátit se zpět k bezpečnějším investicím.

V závěru obchodování dolar vůči jenu klesl o 0,9 procenta na 115,86 JPY a k euru o 0,3 procenta na 1,1192 dolaru. Euro vůči jenu oslabilo o 0,6 procenta na 129,68 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti světových měn, se snížil 0,3 procenta na 96,736 bodu, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

Obavy z globálního růstu vyvolaly pokles amerických akcií, dolar oslabil Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.