Obamův konec v prezidentském křesle, bilance osmi let jeho úřadu

V lednu příštího roku předá Barack Obama americké prezidentské křeslo Donaldu Trumpovi. Podle serveru CNN si Obama hodlá po skončení svého úřadu pronajmout dům ve washingtonské rezidenční čtvrti. Tímto krokem by se Obama odlišil od většiny předchozích prezidentů. Která další poprvé ve svém osmiletém úřadování přinesl a kde naopak pochybil? To na rádiu Zet hodnotil politolog Jiří Pehe.

Obama navždy bude prvním afroamerickým prezidentem Spojených států. Už to samotné je podle Peheho jeho přínos. „Spojené státy se proměnily zejména v symbolické rovině. Obama byl první afroamerický prezident a to samozřejmě svým způsobem legitimizovalo celou řadu věcí, které byly před tím nepředstavitelné,“ uvedl. Pokud jde o jeho samotný úřad, tak bude podle politologa vnímán vesměs úspěšně. 

Obamův první den v úřadě (leden 2009) / The White House

Obamovu domácí politiku hodnotí Pehe jako jeho silnější stránku. „Nejen že prosadil svůj vlastní plán placeného zdravotnického pojištění, ale zároveň vyvedl Ameriku z té obrovské finanční krize, kterou zdědil od administrativy George Bushe. Podařilo se mu zachránit některé důležité podniky v Americe,“ řekl s tím, že z tohoto hlediska bude jeho éra vnímána pozitivně. Nutno ale dodal, že zmíněná zdravotnická reforma, která si vysloužila přezdívku Obamacare, se setkává už od počátku s kritikou. Budoucí americký prezident Donald Trump slíbil, že ji zruší.

Barack Obama podepisuje reformní zdravotnický zákon (2010) / The White House

Naopak zahraniční politika Baracka Obamy si s sebou nese pár šrámů. Příkladem může být podle Peheho politika takzvaného „Resetu“, která měla zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem. „Jeho vůbec největším selháním bylo rozhodnutí odvolat svůj slib, že Amerika se bude angažovat vojensky v Sýrii pokud Asadův režim použije chemické zbraně. Asadův režim chemické zbraně použil a Obama svůj slib nesplnil. To byl myslím signál pro Vladimira Putina i pro různé teroristické bojůvky, že Sýrie je plně v jejich rukou. Nepřímo to vlastně vedlo i ke vzniku Islámského státu,“ dodal politolog.

Návštěva Kremlu (2009). Barack Obama a tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv / The White House

Sám Obama pak za svůj největší neúspěch považuje, že neprosadil přísnější legislativu pro zdržení zbraní. Pehe by ale zrovna za tohle Obamu nevinil. V tomto smyslu měl proti sobě republikánský Kongres. „Narazil na tuhý odpor republikánů a dokonce i některých svých demokratických kolegů, kteří možné ne úplně vždy čistě spolupracují se zbrojařskou lobby, kterou reprezentuje v Americe Národní asociace držitelů zbraní,“ řekl.

The White House

Dá se předpokládat, že Obama ve svých 55 letech nezamíří do důchodu. Nechal se slyšet, že nějaký čas zůstane ve Washingtonu, aby jeho mladší dcera dokončila střední školu bez nutnosti změny prostředí. A na školách nejspíš budeme moci hledat i samotného Obamu. „Nejspíš bude stejně jako ostatní bývalí prezidenti aktivní v přednáškových aktivitách. Bude mít pravděpodobně i čestné funkce v mezinárodních organizacích,“ řekl Pehe.„Bude si i budovat prezidentskou knihovnu, která se asi stane významnou institucí vzhledem k tomu, že je to Afroameričan a význačný právník, takže bude mít od počátku tento obtisk,“ dodal.

 

 

Celý rozhovor s politologem Jiřím Pehe si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Obamův konec v prezidentském křesle, bilance osmi let jeho úřadu Foto: The White House

reklama

Další články

  1. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

    Byznys ·

    Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.