Obama zakázal odposlouchávání MMF a Světové banky

Americký prezident Barack Obama nařídil Národní bezpečnostní agentuře (NSA) ukončit odposlouchávání washingtonských sídel Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele, obeznámeného s touto záležitostí.

Obamův pokyn je součástí nynějšího přehodnocování zpravodajských aktivit. Tento krok má předvést ochotu Bílého domu omezit některá sledování poté, co bývalý spolupracovník NSA Edward Snowden odhalil tajné programy shromažďující obrovská množství údajů o protivnících i spojencích Ameriky, jakož i o amerických občanech.

Skutečnost, že NSA sledovala washingtonská sídla MMF a SB, nebyla dříve odhalena. Detaily takových špionážních operací bývají obvykle přísně tajné. „Spojené státy nevedou elektronické sledování zaměřené na ústředí Světové banky a MMF ve Washingtonu,“ zní oficiální ujištění.

Ale podle vládního představitele, hovořícího pod podmínkou anonymity, Obama vydal pokyn ukončit sledování před několika týdny, přibližně ve stejné době, kdy nařídil NSA přestat s odposloucháváním sídla OSN v New Yorku.

MMF i Světová banka se zdržely vyjádření, podobně jako NSA či velitel amerických zpravodajských služeb.

„Je to dobrý nápad (omezit sledování ekonomických institucí). Naším nepřítelem je terorismus a na něj bychom se měli zaměřit,“ řekl expert Loch Johnson. Obama podle něj udělal správnou věc, když nechal ukončit odposlouchávání mezinárodních organizací a spřátelených státníků, jako je německá kancléřka Angela Merkelová.

Podle bývalého analytika CIA Paula Pillara je třeba brát zřetel na skutečnost, zda skutečný přínos z odposlouchávání MMF odpovídá rizikům plynoucím z prozrazení operace; v současnosti je takový přínos asi minimální.

Obamova administrativa po svém nástupu prý kladla větší důraz i vynaložila větší zdroje na získávání ekonomických informací, než její předchůdci; podle Obamova prvního ředitele CIA Leona Pannetty cílem bylo pochopit hlubší smysl a důsledky globální krize.

Zdroj: ČTK

Obama zakázal odposlouchávání MMF a Světové banky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebook zvýšil čtvrtletní zisky o 60 procent

    Byznys ·

    Největší světová internetová sociální síť Facebook ve třetím čtvrtletí pokračovala v přesunu z loňských ztrát do vysokého zisku. Čtvrtletní výnosy se zvýšily o 60…

  2. Spotřebitelská nálada v Německu mírně klesla

    Byznys ·

    Nálada mezi německými spotřebiteli mírně klesla, zůstala ale nedaleko nejvyšší úrovně za šest let. Uvedl to dnes výzkumný institut GfK. Mírný pokles způsobily obavy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.