Obama svému extrémnímu energetickému plánu věří. Není to plané gesto, myslí si M. Sedlák

Americký prezident Barack Obama tento týden představil finální podobu energetického plánu. Návrh obsahuje historicky nejradikálněší opatření, která mají vést ke snižování oxidu uhličitého v ovzduší. To, že iniciativu Obama představil až ve svém posledním volebním období, neznamená podle ředitele občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martina Sedláka, že jde jen plané gesto. Nekompromisnost návrhu podle něj dokazuje, že americký prezident věří, že plán projde v Kongresu i přes republikány.

Obama navrhuje, aby do roku 2030 v USA došlo ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie až na 28 procent a k poklesu emisí oxidu uhličitého o 32 procent ve srovnání se stavem v roce 2005. 

„Prezident Obama přišel do svého úřadu v roce 2008, kdy byly Spojené státy významně postiženy ekonomickou recesí. Musel tedy nejdříve spravit americkou ekonomiku, aby se poté mohl ve svém druhém období věnovat dalším důležitým tématům,“ řekl na rádiu Zet Sedlák.

Původní Obamův návrh přitom počítal s poklesem emisí oxidu uhličitého o 30 procent, menší měl být i podíl obnovitelných zdrojů. To, že udělal finální podobu energetického plánu ještě silnější „znamená, že si prezident věří vůči republikánům,“ řekl Sedlák. A to i přes to, že nejméně polovina států Unie oznámila, že legislativu napadne soudně.  

Sedlák si ale myslí, že se Obamova administrativa bude u soudu opírat o vědecké důkazy o dopadu emisí na lidské zdraví a o precedentní rozhodnutí Nejvyššího soudu ve Spojených státech, který v roce 2007 konstatoval, že pokud emise mají vliv na lidské zdraví, pak je nutné je snižovat. Ředitel občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost si myslí, že některé státy USA budou mít se snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 32 procent problémy. Jmenoval například Západní Virginii, Kentucky nebo Indianu, které mají velmi vysoký podíl uhelné energetiky.

 

Celý rozhovor s s výkonným ředitelem občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem o snižování emisí v USA si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Obama svému extrémnímu energetickému plánu věří. Není to plané gesto, myslí si M. Sedlák Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČSA předčasně ukončí sezónní linku do Atén

    Byznys ·

    České aerolinie v srpnu předčasně ukončí linku do Atén, kam začaly létat v červenci. Důvodem je přetrvávající hospodářská krize v Řecku. Jde o první destinaci, kterou …

  2. Řecko vyzvalo Evropskou unii k pomoci s uprchlíky

    Společnost ·

    Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval Evropskou unii k větší solidaritě s jeho zemí, protože tamní úřady nemohou zvládnout nápor tisíců imigrantů. Organizace spojených n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.