Obama považuje novou dohodu o klimatu za silnou a historickou

Americký prezident Barack Obama ocenil jako přesvědčivou a historickou dohodu o omezování emisí skleníkových plynů, která byla přijata v sobotu na pařížské konferenci OSN o ochraně klimatu. Podle něj je tato dohoda nejlepší šancí, jak uchránit planetu od dopadů globálních klimatických změn.

„Dnes mohou být Američané hrdí, protože tato historická dohoda je poctou americkému vedení. V uplynulých sedmi letech se Spojené státy staly celosvětovým vůdcem v boji proti klimatickým změnám,“ konstatoval Obama.

Šéf Bílého domu řekl, že dohoda ukazuje, co je možné, když se svět sjednotí. „Tato dohoda pro nás představuje tu nejlepší šanci uchránit planetu, kterou máme,“ dodal.

Účastnické státy se v Paříži dohodly, že do konce století udrží globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období. Podle dohody mají země představit své národní klimatické cíle snižování emisí skleníkových plynů. Tyto cíle mají být pravidelně monitorovány a státy je budou muset zpřísňovat. Současné závazky, které už předložilo okolo 180 států, totiž deklarovaný cíl zatím zajistit nedokážou. Dohoda také předpokládá, že vyspělé země pomohou těm rozvíjejícím se.

 

Zdroj: ČTK

Obama považuje novou dohodu o klimatu za silnou a historickou Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Barack Obama

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.