Obama bude jednat o obchodu souběžně s EU i s Británií

Americký prezident Barack Obama by se po vystoupení Británie z Evropské unie mohl pokusit souběžně jednat o bilaterální dohodě s Británií a o vícestranném obchodním paktu s Evropskou unií. V úterý to podle agentury Reuters prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. V minulosti přitom Obama varoval Brity, že v případě brexitu bude země při obchodních jednáních stát na „konci fronty“. 

„Domnívám se, že vzhledem k tomu, co se stalo, se prezident hodlá pokusit učinit obé zároveň,“ prohlásil Kerry na konferenci v americkém Aspenu na dotaz, který se týkal dubnového vyjádření prezidenta Obamy.

Obama tehdy varoval Brity, aby v referendu nehlasovali pro odchod z Unie. Uvedl při té příležitosti, Británie bude stát na „konci fronty“ při obchodních jednáních. Většina Britů se ve čtvrtečním všelidovém hlasování vyslovila pro odchod Británie z EU.

Proti zmíněnému Obamovu stanovisku se ohradila řada opozičních republikánských zákonodárců. Republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v úterý vybídl k tomu, aby USA vedly souběžná jednání s EU a s Británií o dohodě o volném obchodu, známou jako Transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP).

Zastánci smlouvy TTIP, vyjednávané od poloviny roku 2013, tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin - mimo jiné kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí.

 

 

Zdroj: ČTK

Obama bude jednat o obchodu souběžně s EU i s Británií Foto: Barack OBAMA; Zdroj: Drop of Light / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.