O2 začala testovat síť o rychlosti až 1,2 Gbit/s

Operátor O2 v Praze v rámci testování nasadil technologii, která umožňuje mobilní připojení o teoretické rychlosti až 1,2 Gbit/s. Reálná rychlost dosáhla 550 Mbit/s. Uvedli to dnes zástupci společnosti. Mobilní sítě LTE umožňují teoretické rychlosti kolem 200 až 300 Mbit/s, skutečně naměřené rychlosti se pohybují okolo 30 Mbit/s. Nejrychlejší pevné kabelové připojení nabízí až 400 Mbit/s.

Síť nazývaná 4,5 G spojuje frekvenční pásma LTE 800, 1800 a 2600 MHz. Technologii ale v současnosti nepodporuje žádný mobilní telefon ani jiné koncové zařízení na trhu. První by měla přijít na konci příštího roku.

O2 technologii testuje na jednom z nejzatíženějších míst, v Praze na Brumlovce, uprostřed čtvrti plné kancelářských budov, a to za plného provozu. Pro zpřísnění podmínek testu musel signál zároveň procházet přes rušivé prostředí pražské magistrály.

„Reálné prostředí se od laboratorních podmínek zásadně liší. Signál prochází přes nejrůznější překážky, odráží se nebo je tlumen. K využívané základnové stanici se zároveň přihlašují telefony tisíců zákazníků v okolí. Díky speciálnímu zařízení zapůjčenému od společnosti Huawei jsme na místě naměřili rychlosti mezi 500 a 550 Mbit/s,“ uvedl manažer měření kvality radiových sítí v O2 Libor Pezinek.

Využití více mobilních frekvencí najednou testují i konkurenční T-Mobile a Vodafone.

 

 

Zdroj: ČTK

O2 začala testovat síť o rychlosti až 1,2 Gbit/s Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.