O víně: Patří k rybám bílé víno a k masu červené? Budete se nejspíš divit

S vínem by se měla v souvislosti s jídlem a chutí dodržovat určitá pravidla. Tvrzení, že se bílá vína hodí pouze k rybám a červená k masům, není zas až tak pravdivé. V novém pořadu O víně to řekl ředitel společnosti Merlot d´Or a člen představenstva jediného investičního fondu zaměřeného na víno v České republice Wine Investment Partners Zlatko Míčka. 

Mezi bílými a červenými víny si lze totiž vybrat z mnoha různých druhů, které lze popíjet ke všem typům jídla. Pokrm z ryb si tak můžete vychutnat i po boku kvalitního červeného vína. 

„Hodně také záleží na úpravě konkrétního jídla. Záleží hodně na těch omáčkách, sosech a doplňcích. Ryba nebo maso může být součástí toho jídla a vůbec tam nemá důležitost výsledné chuti. Není to úplně tak dáno, že bílé víno je jenom k rybě a červené k masu. Dnes se to různé prolíná a je dobře, že se to prolíná,“ říká Míčka na rádiu Zet.

Člověk by měl z tohoto pohledu překročit své konzervativní hranice a v restauraci se trochu odvázat, aby něco zažil.

Host restaurace by měl důvěřovat someliérovi. Ten tam totiž je od toho, aby člověku dané víno nebo jakýkoli jiný nápoj doporučil.

„Samozřejmě je tady pár odborníků a ti rovnou ví, co budou pít a co si dají. Já bych se ale svěřil do rukou someliéra. Dělám to taky, i když vím, jaké jsou a co od nich mám čekat. Zeptám se ho, co by mi doporučil a snažím se mu dát prostor. On tam totiž od toho je a měl by vědět co a jak,“ sdělil Míčka.

Someliér musí nejprve znát výběr vašeho menu. Na základě toho by měl poté skládat vína.

„Samozřejmě nám může nabídnout různé alternativy. Může nám nabídnout, co máme radši, jestli vína ostřejší nebo vína kulatější atak dále,“ informoval Míčka.

Lepší restaurace nemají na výběr pouze desítky vín, ve vinném lístků jich nabízejí stovky. To se poté můžete dostat do problému a je skutečně záhodnější si nechat poradit od odborníka, který vám vybere typově to správné víno. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z pravidelného pořadu O víně. Aktuální díl navštívil ředitel společnosti Merlot d´Or a člen představenstva jediného investičního fondu zaměřeného na víno v České republice Wine Investment Partners Zlatko Míčka. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

O víně: Patří k rybám bílé víno a k masu červené? Budete se nejspíš divit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Merkelová se snaží urovnat spory se spojenci z CSU

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), se snaží na dnešním jednání vyřešit sporné body s bavorskou sesterskou Křesťa…

  2. Bude se v budoucnu pracovat v kavárnách?

    Byznys ·

    Otevřené kancelářské prostory, takzvaný open-space, nefungují a v budoucnu je nahradí kanceláře v kavárnách - kafeláře, míní futuroložka British Telecommunications (BT…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.