O uvolněná místa v Senátu se v Praze bude ucházet 47 kandidátů

O čtyři uvolněná místa v Senátu se v Praze utká celkem 47 kandidátů. Úřady jednotlivých městských částí už zaregistrovaly kandidátky. O post v horní komoře bude usilovat například bývalý rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, exministr Martin Bursík, dřívější fotbalista Antonín Panenka nebo ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

V hlavním městě budou v říjnu volby ve třech senátních obvodech, navíc lidé v září vyberou nového senátora za Prahu 10 místo Jaromíra Štětiny (za TOP 09), který se stal europoslancem.

Největší konkurence bude v Praze 1, kde se utká 15 kandidátů. Senátorský mandát tu obhajuje ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz (za ODS). Proti němu se postaví Bursík, který byl šéfem Strany zelených, nyní má vlastní Liberálně ekologickou stranu, ale ve volbách kandiduje za TOP 09. Mezi dalšími kandidáty je Hampl nominovaný lidovci a zelenými, sexuoložka Laura Janáčková (za ANO) či šéf poradců ministra školství Petr Pavlík (za ČSSD). Za stranu Republika kandiduje bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová.

V Praze 5, kde úřad zaregistroval 11 uchazečů, už svůj mandát nebude obhajovat Miroslav Škaloud (ODS). Místo něj občanští demokraté nasadili exředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Utká se mimo jiné s advokátem Václavem Láskou (za KDU-ČSL a SZ), profesorem psychologie Stanislavem Štěchem (za ČSSD) a kardioložkou Věrou Adámkovou (za ANO).

Stejný počet kandidátů eviduje Praha 9, kde bude o pokračování v horní komoře Parlamentu usilovat Tomáš Kladívko (ODS). Mezi dalšími kandidáty je Baudyšová (za ANO), bývalý stíhací pilot a náhradník kosmonauta Vladimíra Remka Oldřich Pelčák (za ČSSD) nebo vědec Jiří Vávra (za TOP 09).

Nejméně, a to deset, kandidátů bude bojovat o mandát v Praze 10, kde se doplňovací volby uskuteční už 19. a 20. září. Za Štětinu nominovala TOP 09 učitelku tance Renatu Sabongui. ANO postavilo lékařku Janu Duškovou, ODS advokáta Oldřicha Choděru a ČSSD podpoří místostarostku Prahy 10 za zelené Ivanu Cabrnochovou. Lidovci v rámci koalice Vlasta, kterou vytvořili s místními spolky a Liberálně ekologickou stranou, nominovali prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudobu. Mezi kandidáty je i bývalý fotbalista Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku).

Zdroj: ČTK

O uvolněná místa v Senátu se v Praze bude ucházet 47 kandidátů Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Plánovaná akvizice Pražských služeb se ruší

    Byznys ·

    Firma Northward Holdings Limited (NHL) neprodá pětinu akcií, které drží v akciové společnosti Pražské služby. Prahou roky plánovaná akvizice firmy za zhruba miliardu k…

  2. Robert Fogel: ekonom, který bořil mýty

    Byznys ·

    Americký vědec a historik hospodářství Robert Fogel svými publikacemi překvapil v 60. a 70. letech jak odbornou, tak laickou veřejnost. Výzkumem založeným na pečlivé a…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.