O studium medicíny není mezi Čechy zájem, lékařské fakulty navštěvují především cizinci

Před třiceti lety absolvovalo vysokou školu zaměřenou na medicínu v Československu ročně 479 nových českých lékařů. Nyní je v tuzemsku ročně na zdravotnických fakultách 491 cizinců. Řekl na rádiu Zet předseda asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Problém podle něj není ale pouze v nedostatku lékařů. Počet absolventek všeobecných sester totiž za posledních 30 let ročně klesl o 854. Viníkem je podle Sohlicha stát a k němu se pojící politická reprezentace.

„Vychováváme lékařské absolventy pro jiné státy na veřejných lékařských fakultách. To je z našeho pohledu jednoznačně chyba. Co se týká všeobecných sester, tak u těch za posledních 30 let ročně klesl počet absolventek o 854. To jsou všechno čísla, která jsou z ministerstva školství,“ řekl Sohlich.

Počet škol určený pro nové všeobecné sestry je ale nedostatečný. Z bývalých středních škol, které dříve produkovaly kvalitní zdravotní sestry, nyní ještě k tomu vycházejí zdravotničtí asistenti, jimž se nedostává plnohodnotného vzdělání. Pro práci v nemocnici tak nezískají adekvátní vzdělání a ve zdravotnických zařízeních tak nemají velké uplatnění.

Problém je také ve specializovaných zdravotnických oborech. Například chybí radiologičtí asistenti, rehabilitační sestry, fyzioterapeuti nebo zdravotničtí laboranti. Problémy ovšem nespočívají pouze v nedostatečném počtu lékařů. Mezi další nedostatky patří věk.

„Podle poslední statistiky je totiž v České republice více než 50 procent lékařů starších 50 let. To znamená, že i při navýšení absolventů lékařských fakult bude řádově deset, patnáct a možná i dvacet let trvat, než se tato věková struktura lékařů posune do těch nižších věkových kategorií,“ uvedl Sohlich na rádiu Zet.

Tyto všechny negativní faktory se zasluhují o to, že dochází k uzavírání některých zdravotnických zařízení nejenom v malých a krajských městech. Nežádoucí vliv začínají totiž pociťovat i nemocnice ve větších městech, nevyjímaje těch pražských..

Ministerstvo zdravotnictví se snaží tuto nepříjemnou skutečnost změnit. Podle Sohlicha nakročilo nyní správným směrem a zabývá se krácením vzdělávacího procesu u nelékařských zdravotnických pracovníků. K tomu se pokouší o zjednodušení postgraduálního vzdělávání pro lékaře.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předsedou asociace českých a moravských nemocnic Eduardem Sohlichem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

O studium medicíny není mezi Čechy zájem, lékařské fakulty navštěvují především cizinci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.