O Sixta Rodrigueze nebyl v Americe zájem, pro Jihoafričany byl větší hvězdou než Presley

Detroitský písničkář Sixto Rodriguez začal se svojí hudební kariérou v 60. letech minulého století. Uznání se mu ale dlouhou dobu nedostalo. V Jihoafrické republice se stal nevědomky větší hvězdou než Rolling Stones a Elvis Presley dohromady. O jeho ovládnutí hudebního světa hovořil na rádiu Zet Jaromír Telenský z oddělení PR Lucerna music baru. Na Rodrigueze se můžete těšit i v Česku. V pondělí 11. července vystoupí v pražském Fóru Karlín.

Psal se rok 1967, když Sixto Rodriguez vydal svůj první singl u společnosti Impact Records. Bohužel žádný úspěch úplně nepřišel. V roce 1970 vydal první album. Když to album vyšlo, zaznamenalo nějaký úspěch? Našel si Rodriguez na poli své místo?

Bohužel ne. První album vyšlo na labelu za Six Records a jmenuje se Cold Fact. Bohužel nezaznamenalo velký úspěch, i když jeho producenti předpokládali, že je to typově podobný písničkář a zpěvák, jako je Bob Dylan. Z toho důvodu usuzovali, že by mohl mít šanci na úspěch. Bohužel album úspěšné nebylo a nebylo úspěšné ani druhé album, které vydal o rok později.

Jeho hudební začátky nebyly tedy úplně nejjednodušší. Byl nekvalifikovaný stavební dělník, dokonce i studoval...

Krátce po vydání toho druhého hudebního alba v roce 1971 s ním producent rozvázal smlouvu, protože těch prodaných desek bylo kolem desítek. Z toho důvodu neměl ani z čeho dostat peníze. Ocitl se na dlažbě a musel se nějak živit. Z toho důvodu se rozhodl, že se bude živit jako stavební, nekvalifikovaný dělník. Během toho rovněž skládal písničky a studoval. Rovněž se chtěl angažovat v politice. Několikrát kandidoval v Detroitu v lokálních volbách. Vždy bohužel neúspěšně.

Čím to podle vás je, že se nedokázal uchytit na tom hudebním poli?

Toť otázka. Jeho producenti říkali, že úplně moc nerozuměli tomu, proč desky propadly. Dnes ta jeho hudba slaví celosvětově docela velký úspěch. Asi nebyl čas v Americe na tuto hudbu a na tohoto zpěváka. On je typově taky hodně plachý. Takže možná i to hrálo roli v tom, že neměl úplně ostré lokty.

Příběh o Rodriguezovi je zmapován v dokumentu s názvem Pátrání po Sugar Manovi. Mimo jiné se o něm dozvíme, že v takové Jihoafrické republice byl třeba slavnější než Rolling Stones nebo Elvis Presley dohromady. Hlavně o svém úspěchu nevěděl. Jak se vůbec dozvěděl, že jeho hudba někde je a někdo ji poslouchá?

Jeho příběh je vlastně takovou velkou pohádkou, která se nyní kvůli globalizaci už nemůže stát. V 70. letech jeho hudba pronikla do Jihoafrické republiky, kde byl docela tvrdý apartheid a byli tam segregovaní běloši a černoši. Vládla tam dost tvrdá ruka. On má dost politicky angažované texty, kde v některých písničkách vyzývá, že by si lidé neměli nechat líbit některé věci od vlády a že by se proti ní měli postavit. To zapadlo přesně do toho kontextu doby v Jihoafrické republice a on se tam stal opravdovou hvězdou. JAR byla v tu dobu odříznuta od světa. Byla tam velká cenzura a místní si mysleli, že Rodriguez je velkou světovou hvězdou na úrovni Boba Dylona a Elvise Presleyho. Ta nahrávka se šířila tak, že ho měl každý doma.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Jaromírem Telenským z oddělení PR Lucerna music baru. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

O Sixta Rodrigueze nebyl v Americe zájem, pro Jihoafričany byl větší hvězdou než Presley Foto: Profimedia.cz: Sixto Rodriguez

reklama

Další články

  1. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

    Byznys ·

    Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.